Rozwiąż za pomocą układu równań.
Czereśnie są o 10% tańsze od moreli. Za 2 kg czereśni i 1 kg moreli trzeba zapłacić 28zł. Oblicz jaka jest cena 1 kg czereśni, a jaka jest cena 1 kg moreli.
W Zespole Szkół nr 6 w Grodzisku Mazowieckim uczy się 865 ucznów. Liczba dziewcząt stanowi 73 % liczby chłopców. Oblicz, ile dziewcząt i ilu chłopców uczy się w tej szkole.
" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2025 KUDO.TIPS - All rights reserved.
Zad 1 „czereśnie”
28- cena 2kg czereśni i 1 kg moreli
x – morele
x0,9- czereśnie
x+1,8x = 28
2,8x = 28 \ 2,8
x = 10 · 0.9 = 9
Odp: Czereśnie kosztują 9 zł , a morele kosztują 10 zł.
Zad 2 „uczniowie”
865- liczba uczniów
x- liczba chłopców
x0,73- liczba dziewcząt
x + 0,73x = 865
1,73x = 865 \ 1,73
x = 500 · 0,73 = 365
Odp: W szkole jest 500 chłpców i 365 dziewcząt.
Zad 1
x – morele
0,9*x - czereśnie
x+2*0,9x = 28
x+1,8x = 28
2,8x = 28 \ 2,8
x=10zł
0,9*x = 0.9*10 = 9zł
Odp: Czereśnie kosztują 9 zł , a morele kosztują 10 zł.
Zad 2
865- liczba uczniów
x- liczba chłopców
0,73x- liczba dziewcząt
x + 0,73x = 865
1,73x = 865 \ 1,73
x=500 (chłopcy)
0,73*x = 0,73*500 = 365 (dziewczyny)