1) Z 2 t rudy o zawartości 37,5% żelaza usunięto 600 kg domieszek o zawartości 15% żelaza. Ile procent żelaza znajduje się w tak wzbogaconej rudzie ?
2) W pierwszym sklepie bluzka kosztowała 50 zł a w drugim 60 zł . O ile procent cena bluzki w drugim sklepie była wyższa od ceny bluzki w pierwszym sklepie ?
3) Cena płyty CD równa 40 zł podwyższono o 5% a następnie obniżono o 5%. Jak zmieniła się cena płyty po tych operacjach?
4) Cenę laptopu obniżono o 30% a następnie jeszcze o kolejne 30% . Laptop po obu obniżkach kosztuje 1715 z. Oblicz cenę laptopa przed tymi obniżkami
5) Pierwsza liczba stanowi 25% drugiej liczby. Ile procent pierwszej liczby stanowi druga liczba?
" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2025 KUDO.TIPS - All rights reserved.
1)
2t=2000kg
2000kg*37.5%=2000kg*0,375=750kg-> tyle żelaza zawiera na początku
2000kg-600kg=1400kg
600kg*15%=600kg*0,15=90kg
750kg-90kg=660kg
660kg/1400kg*100%=0.47%
oDP.:W tak wzbogaconej rudzie znajdzie się znajdzie się 0,47% węgla
2)
60zł-50zł=10zł
50zł-100%
10zł-20%
Odp.:Cena bluzki w drugim w sklepie jest wyższa o 20% niż w pierwszym.
3)
5% * 40zł = 2
40 +2 = 42 cena płyty po podwyżce
5% *42 =2,1
42 - 2,1 = 39,9
Odp.:Po tych operacjach płyta kosztuje 39,9zł.
4)
x-cena laptopa przed obniżkami
x - 30% x = x - 0,3x = 0,7x - cena laptopa po pierwszej obniżce
0,7 x - 30% *0,7x = 0,7x - 0,3 *0,7x=0,7 x - 0,21x =0,49x
0,49 x = 1715 / : 0,49
x = 3 500 zł
Odp.:Laptop przed obniżkami kosztował 3500zł.
5)
25%x = 0,25x- pierwsza liczba
x - druga liczba
x/0,25x * 100% = 400%
Odp.:Druga liczba stanowi 400% pierwszej liczby.
powinno być dobrze