Zadania tekstowe z x
1. Za 1 kg gruszek kosztuje więcej niż 1 kg śliwek. Za 3 kg śliwek i 2 kg gruszek zapłacono 14 zł. Ile kosztuje 1 kg śliwek?
2. Za wstęp do muzeum Ewa i Jurek zapłacili łącznie 8,5 zł. Ewa jest uczennicą i ma zniżkę 30 %. Ile zapłaciła Ewa, a ile Jurek?
3. Rozmieniono 20 zł na monety 1zł i 2zł. Liczba monet 2 zl była 8 razy mniejsza niż liczba 1 zł. Ile monet kazdego rodzaju otrzymano.
Błagam, bo to pilne.
" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2025 KUDO.TIPS - All rights reserved.
1]
gruszki mogą być po 4zł, a śliwki po 2 zł, bo
4×2+2×3=8+6=14zł
x= cena 1kg gruszek
y=cena 1kg śliwek
2x+3y=14
x>y
2]
x=cena biletu normalnego
y=cena biletu ulgowego
y=x-30%x=0,7x
x+0,7x=8,5
1,7x=8,5
x=8,5:1,7
x=5zł zapłacił jurek a ewa 8,5-5=3,50zł
3]
x= ilość 1 zł
y=ilośc 2 zł
x=8y
x+2y=20
8y+2y=20
10y=20
y=20:10
y=2
x=8×2=16
było 16 złotówek i 2 dwuzłotówki