1)Gdzie spotykamy się z subkulturami?
2)Subkultura a sekta róznice?
3)Dlaczego subkultury występują w naszym środowisku?
4)Dlaczego młodzi ludzie szukają swojego miejsca w subkulturze młodzieżowej?5)Jakie są metody werbowania nowych członków?
6)Czy łatwo odejść z grupy?konsekwencje
7)Gdzie szukać pomocy?
8)Czy umiem obiektywnie ocenić to co wokoł mnie się dzieje?
9)Jakie są zagrożenia ze strony subkultury?
" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2024 KUDO.TIPS - All rights reserved.
Siema , słuchaj tutaj masz odp na wszystkie pytania -najlepiej wydrukuj po co masz tyle pisać ;dd heehe
mam nadzieję że pomogłam ;)
1.Subkultury młodzieżowe - zagrożenia i profilaktyka
Scenariusz godziny wychowawczej w kl. II szkoły średniej
2. Cele główne:
- zapoznanie z celami, ideologią i strukturami w poszczególnych subkulturach młodzieżowych
- ukazanie uczniom zagrożeń wynikających ze strony subkultur młodzieżowych
- wskazanie subkultur o "agresywnej ideologii"
- uświadomienie młodzieży gdzie i kiedy szukać pomocy w przypadku zaistniałego zagrożenia
- zwracanie uwagi na problemy społeczne i szukanie przyczyn zaistniałego zagrożenia
- umiejętność przyjęcia odpowiedzialności za własne wybory życiowe
3. Cele wychowawcze
- umiejętność współpracy w grupie rówieśników
- integracja zespołu klasowego
- lepsze rozumienie siebie i drugiego człowieka
4. Metody i formy pracy
- pogadanka z elementami dyskusji
- praca zbiorowa i indywidualna
- aktywizująca
- poszukująca
- eksponująca
5. Środki dydaktyczne wykorzystane podczas zajęć
- nagrania muzyczne zespołów młodzieżowych
- rysunki z emblematami poszczególnych grup młodzieżowych
6. Przebieg zajęć
- Podanie tematu zajęć: Subkultury młodzieżowe
Uczniowie wcześniej podzielili się na grupy. Każda z grup przygotowywała krótką charakterystykę wybranej subkultury młodzieżowej. Forma prezentacji jest dowolna. Uczniowie mogą za pomocą stroju, muzyki, emblematów starają się jak najlepiej zaprezentować daną subkulturę młodzieżową.
Subkultury młodzieżowe - krótka charakterystyka
Sataniści- czczą szatana i śmierć. Palą krzyże, profanują cmentarze, urządzają tzw. czarne msze. Mają ściśle zhierarchizowane struktury. Główne elementy kultu satanistycznego to: pentagram, odwrócony krzyż, rysunek swastyki na torbach, ubraniu zewnętrznym lub biżuterii. Zeszyty i notatniki zawierają opisy rytuałów.
Hiphopowcy, raperzy, transrockowcy - nazwy pochodzą od gatunków muzyki. Hiphopowcy noszą szerokie spodnie z przyczepionym do nich srebrnym łańcuchem, duże bluzy, T- shirty, trampki z szerokimi sznurówkami, raperzy- dredy i tatuaże. Te subkultury nie są agresywne, ale mogą być niebezpieczne. Słuchaniu tego rodzaju muzyki często towarzyszy branie środków odurzających.
Szalikowcy - pokrewni dresiarzom i skinom. Kibicowanie określonej drużynie stanowi czynnik potwierdzający ich tożsamość. Agresywne zachowania są próbą zwrócenia na siebie uwagi, chcą poczuć się kimś ważnym. Przynależność do grupy potwierdzają strojem symbolizującym barwy klubowe.
Blokersi - nazwa pochodzi od słowa blok. Przed nim wystają blokersi, piją piwo, słuchają z przenośnych magnetofonów rapu i hip- hopu. Są hałaśliwi, czasami agresywni. Moda: za duże spodnie, bluzy z kapturami, wysoko podgolone głowy i żel na włosach. Teren pod klatką jest dobrym miejscem do transakcji narkotykowych.
Dresiarze - są tępieni przez inne subkultury, ale po cichu, bo potrafią być agresywni. Moda: kosztowne koszule i firmowe dresy, kurtki, buty. Noszą złote łańcuszki.
Skateowcy - fani dyskorolek i bicia rekordów. Chętnie popisują się jazdą na wysokich murach i za samochodami. Moda: luźny strój, spodnie obniżone w kroku, szerokie koszule i bluzy z kapturem. Muszą mieć firmowe rzeczy.
Grafficiarze- malują nocą wielkie obrazy na murach, pociągach i płotach, najchętniej w niedozwolonych miejscach. Wciągu jednej nocy zgrana grupa potrafi pomalować trzy wagony. Dzielą się na malujących z szablonów (popierają punków) i tych, którzy robią to z wolnej ręki (popierają skinów).
Po prezentacji rozpoczyna się dyskusja na temat subkultur, ich ideologii, struktur i cech charakterystycznych. W czasie tej dyskusji staramy się, aby uczniowie znaleźli odpowiedzi na następujące pytania:
- co to jest subkultura?
- jakie są cechy charakterystyczne subkultur?
- gdzie się spotykamy z subkulturami?
- jakie są zagrożenia ze strony subkultury?
- subkultura a sekta- różnice
- jakie subkultury występują w naszym środowisku?
- dlaczego młodzi ludzie szukają swego miejsca w subkulturze młodzieżowej?
- jakie są metody werbowania nowych członków?
działanie na psychikę
obietnice lepszego życia
poczucie bezpieczeństwa i siły w grupie
oderwanie od domowych problemów itp.
- czy łatwo odejść z grupy? Konsekwencje
terror
zastraszanie
groźby
- gdzie szukać pomocy?
rodzina
przyjaciele
wychowawca, nauczyciele
policja
ośrodki parafialne, przyzakonne
1.wszędzie, często można je spotkać na rynkach itp.
2.sekta- wiara w zło, subkultura-uosabnianie się ze złem
3.poniewaz młodzi ludzie są zagunieni i często nie mają dorosłego przykładu wiary katolickiej
4.chcą mieć miejsce w swojej grupie wikowej
5.ludzie zagubieni, niemający celu anie sensu życia są często werbowani
6.trudno odejść z grupy dekta czy supkultura często nie pozwala odejść, kondekwencje mogą byc bardzo poważne np. pobicis itp.
7.w sądach , kościołach
8. każdy ma inny punkt widzenia na sekty czy subkulttury często nie umiemy dojrzeć zła w czyms co naprawde jest złe
9. często mogą to byc jakies gankgi nakłaniające do złaego np. kradzieży