" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2025 KUDO.TIPS - All rights reserved.
V₁ (objętość roztworu 1) = 150 cm³ = 0,15 dm³
Cm₁ (stężenie molowe roztworu 1) = 3,94 mola/dm³
d (stężenie roztworu 1) = 1,128 g/cm³
Cp₂ (stężenie procentowe roztworu 2) = 10%
mr₂ (masa roztworu 2) = 100g
M (masa molowa) HNO₃ = 1 g/mol + 14 g/mol + 3 * 16 g/mol = 63 g/mol
* Obliczam liczbę moli (n) HNO₃ w roztworze 1.
Cm₁ = n : V₁ / * V₁
n = Cm * V₁ = 3,94 mola/dm³ * 0,15 dm³ = 0,591 mola HNO₃
* Obliczam masę HNO₃ (ms₁) jaką stanowi 0,591 mola HNO₃.
n = ms : M / * M
ms₁ = n * M = 0,591 mola * 63 g/mol = 37,233g HNO₃
* Przeliczam objętość roztworu 1 na jego masę (mr₁) .
d = mr₁ : V₁ / * V₁
mr₁ = d * V₁ = 1,128 g/cm³ * 150 cm³ = 169,2g
* Obliczam masę HNO₃ (ms₂) zawartą w roztworze 2 .
Cp₂ = ms₂ * 100% : mr₂ / * mr₂
Cp₂ * mr₂ = ms₂ * 100% / : 100%
ms₂ = Cp₂ * mr₂ : 100% = 10% * 100g : 100% = 10g HNO₃
* Obliczam masę HNO₃ (ms₃) w roztworze końcowym.
ms₃ = ms₁ + ms₂ = 37,233g + 10g = 47,233g HNO₃
* Obliczam masę roztworu końcowego (mr₃).
mr₃ = mr₁ + m₂ = 169,2g + 100g = 269,2g
* Obliczam stężenie procentowe (Cp₃) roztworu końcowego.
Cp₃ = ms₃ * 100% : mr₃ = 47,233g * 100% : 269,2g ≈ 17,55%