1. W sklepie ze słodyczami można kupić dwa rodzaje cukierków : ' Pawełki ' po 10zł50gr za kilogram oraz ' Marcinki ' - 1,2 razy droższe od ' Pawełków ' . Ile reszty zostanie z banknotu o nominale 20 zł po zakupie 30 dag ' Pawełków ' i 0,6 kg ' Marcinków ' ? Zapisz obliczenia!
2. Jeśli do naczyna o pionowych ścianach wpadło w czasie deszczu tyle wody , że utowrzyła ona na dnie wartswę o głębokośco 2mm, to mówimy , że spadły 2mm wody. Do prostopadłościennego rowu o wymiarach dna 4m x 8m spadło 8mm deszczu. Ile wiader o pojemności 10 litrów potrzeba, aby zamieścić taka ilość wody ? Zapisz obliczenia !
3. W ciele meduzy 19/20 masy stanowi woda. Ile gramów ważą substancje inne niż woda w ciele meduzy o wadze 18 dekagramów ? Zapisz obliczenia!
4. Działka ma kształ prostokąta , którego szerokość wynosi 28 metrów, a długość jest dwa razy większa. Na warzywa przeznaczono 3/4 powierzchni działki, a pozostałą część na pasiekę. Ile arów działki przeznaczono na pasiekę ? Zapisz obliczenia!
5. Jedna łyżeczka miodu waży około 7,2g. Pan Tomasz wypija codziennie szklankę wody z 4 łyżeczkami miodu, a jego żona - z 1 łyżeczką. Na ile dni wystarczy słoik zawierający 540 g miodu ? Zapisz obliczenia!
Pozdrawiam ;)
" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2025 KUDO.TIPS - All rights reserved.
Zad 1)
Pawełki 10,50 za 1kg
Marcinki 1,2 x 10,50 za 1kg = 12,60 zł za 1 kg
Pawełki:
30 dag = 0,3 kg
0,3 kg x 10,50 = 3 zł 15 gr czyli 3,15 za 30 dag
Marcinki:
0,6 kg
0,6 kg x 12,60 = 7 zł 56 gr czyli 7,56 za 60 dag
w sumie zapłacił:
3,15 + 7,56 = 10,71
dostał 20 zł
czyli 20 - 10,71 = 9,29 zł
Odp: zostanie 9,29 zł reszty
Zad 3)
Rozwiązanie:
18dkg=180g
19/20*180=171g
180-171=9g
substancje inne niz woda w ciele meduzy waza 9g
Zad 4)
Dane:
szerokość = 28m
długość = 2 * 28m = 56m
P działki = 28m * 56 m = 1568 m2
Warzywa 3/4
P warzyw = 0,75 * 1568m2 = 1176 m2
Pasieka = P działki - P warzyw
Pasieka = 1568m2 - 1176m2 = 392m2
Rozwiązanie:
1 a = 100m2
x a = 392 m2
x = 392 m2 : 100 m2
x = 3,92 a
odp.Na posiekę przeznaczono 3,92 a
Zad 5)
Rozwiązanie:
oblicza, ile miodu zużywają dziennie razem
5*7,2g=36g
obliczam, na ile dni wystarczy miodu
540g:36g=15
odp: słoik miodu wystarczy na 15 dni