Zmieszano dwa gatunki cukierków czekoladowych :po 14zł i za kilogram oraz po 18zł za za kilogram i otrzymano 10 kilogramów mieszanki , której jeden kilogram kosztuje 15zł.Ile kilogramów cukierków każdego gatunku weszło w skład mieszanki
prosze o pomoc w tym zadaniu jeszcze raz mocno dziękuje za pomoc p,s. proszę o szczegółowe dane.: dane. szukane.rozwiązanie.
marzenka2
Zmieszano dwa gatunki cukierków czekoladowych:po 14zł za kilogram oraz po 18 zł za kilogram i otrzymano 10 kilogramów mieszanki, której jeden kilogram kosztuje 15 zł. Ile kilogramów cukierków każdego gatunku weszło w skład mieszanki ?
x-liczba kilogramów cukierków po 14 zł y-liczba kilogramów cukierków po 15 zł.
Należy rozwiązać układ dwóch równań:
x+y = 10 14x+18y -------------- = 15/ x10 10
x= 10 - y 14x+18y = 150
x= 10 - y 14 (10-y) +18 y = 150
x= 10 - y 140-14y +18y =150
x= 10 - y 4y=10/:4
x=10-y y=2,5
x= 10 -2,5 y=2,5
x=7,5 y=2,5
W skład mieszanki weszło 2,5 kg cukierów po 14 zł/kg oraz 7,5 kg cukierków po 15 zł/kg.
2 votes Thanks 1
ania0211
Dane: x-ilość cukierków po 14 zł 10 - x ilość cukierków po 18 zł
x-liczba kilogramów cukierków po 14 zł
y-liczba kilogramów cukierków po 15 zł.
Należy rozwiązać układ dwóch równań:
x+y = 10
14x+18y
-------------- = 15/ x10
10
x= 10 - y
14x+18y = 150
x= 10 - y
14 (10-y) +18 y = 150
x= 10 - y
140-14y +18y =150
x= 10 - y
4y=10/:4
x=10-y
y=2,5
x= 10 -2,5
y=2,5
x=7,5
y=2,5
W skład mieszanki weszło 2,5 kg cukierów po 14 zł/kg oraz 7,5 kg cukierków po 15 zł/kg.
x-ilość cukierków po 14 zł
10 - x ilość cukierków po 18 zł
14*x+18*(10-x)=10*15
14+180-18x=150
(-4x)=-30 /(-4)
x=7,5
cukierków po 14 zł było 7,5 kg
a po 18 zł było 2,5 kg
pozdrawiam ;**