Zadanie.1. Za posiadane pieniądze możemy kupić 5kg bananów po 1,44zł za kilogram.Ile kilogramów bananów droższych o 25% możemy kupić za tę samą kwotę.
zadanie z wielkości odwrotnie albo prosto proporcjonalnej .
" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2025 KUDO.TIPS - All rights reserved.
1.
skoro mogę kupić 5 kg bananów po 1,44 zł za kilogram to mam:
5 * 1,44 = 7,2 zł
ile kilogramów bananów o 25% możemy kupić za 7,2 zł:
cena 1 kg droższych bananów - 125% * 1,44 = 1,8 zł
aby obliczyć ile kg możemy kupić to:
7,2 : 1,8 = 4 kg
5 kg * 1,44 = 7,20 zł
100% - 25% = 75%
1,44 - 100%
x - 75%
x= 1,44*75/100 = 1,08 zł( 1kg tanszych bananów)
7,20 zł :1,08 = 6,6666 kg≈6,7kg
Odp.Za tą samą kwotę możemy kupić 6,67 kg bananów.