Wojtek robiąc zakupy zauważył że kupując dwie paczki pierników zapłaci 5 zł. Jednak gdyby kupił paczkę pierników i trzy paczki biszkoptów, zapłaciłby równowartość dwóch i pół paczki pierników. Ile kosztuje paczka biszkoptów?
malew
5 -cena dwóch paczek pierników w złotych 5 / 2=2,50 - cena jednej paczki pierników w złotych 2,50 / 2 = 1,25 - cena połowy paczki pierników w złotych x - cena jednej paczki biszkoptów w złotych
2,50 + 3 x = 6,25 3 x = 6,25 - 2, 50 3x= 3,75 | /3 x = 1,25
5 / 2=2,50 - cena jednej paczki pierników w złotych
2,50 / 2 = 1,25 - cena połowy paczki pierników w złotych
x - cena jednej paczki biszkoptów w złotych
2,50 + 3 x = 6,25
3 x = 6,25 - 2, 50
3x= 3,75 | /3
x = 1,25
Odp: jedna paczka biszkoptów kosztuje 1, 25 zł