W restauracji "Pod dębami" za 3 porcje pierogów i 2 porcje naleśników zapłacono 27 zł, a za 5 porcji naleśników i 3 takie same porcje pierogów zapłacono 40,50 zł. Porcja pierogów była tańsza o 1 zł od porcji naleśników. Czy porcja pierogów kosztuje 6 zł? Czy w treści zadania podano błędne dane?
n4keed
X - koszt jednej porcji pierogów y - koszt jednej porcji naleśników
y - koszt jednej porcji naleśników
y = x+1
3x + 2y = 27 zł
5y + 3x = 40,50 zł
3x + 2(x+1) = 27
3x +2x +2 = 27
5x + 2 = 27 | -2
5x = 25
x = 5 zł - Koszt jednej porcji pierogów
3*5 + 2y = 27
15 + 2y = 27 | -15
2y = 12
y = 6 zł - Koszt jednej porcji naleśników
SPR:
5 * 6 + 3 * 5 = 40,50
30 + 15 = 40,50 - FAŁSZ
W danych jest błąd, powinno być 45zł a nie 40,50zł.