Proszek do prania można kupić w różnych opakowaniach.Tabela przedstawia ceny poszczególnych opakowań.
Waga w kg:0,6; 1,8; 2,4; 3,6
Cena w zł : 5,50; 12; 18; 23
Zakup którego opakowania jest najkorzystniejszy?
PS: to jest na jutro z góry dziękuje
" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2025 KUDO.TIPS - All rights reserved.
5,50 : 0,6 = 9,17 za kg
12 : 1,8 = 6,67 za kg
18 : 2,4 = 7,5 za kg
23 : 3,6 = 6,39 za kg
Najkorzystniejszy jest zakup opakowaniu 3,6 kg za 23 zł.
worek 0,6 kg
cena 5,50
Obliczam z każdej ceny po ile wyjdzie każdy 1 kg. ; p
0,6 kg - 5,5 zł
1 kg - x
0,6 kg x = 1kg · 5,5
0,6 kg x = 5,5 kg
x = 5,5 kg : 0,6 kg <-- skreślamy wartości kg
x = 55 : 6
x = 8,911(6)... ≈8,91 zł
Worek 1,8 kg
cena 12 zł
1,8 kg - 12 zł
1 kg - x
1,8 kg x = 12 · 1 kg
1,8 kg x = 12 kg <-- skreślamy wartości kg
x = 12 : 1,8
x = 120 : 18
x = 6,(6)... ≈ 6,67
Worek 2,4
cena 18
2,4 kg - 18 zł
1 kg - x
2,4 kg x = 18 · 1 kg
2,4 kg x = 18 kg <--skreślamy wartości kg
x = 18 : 2,4
x = 180 : 24
x = 7,5
Worek 3,6 kg
cena 23 zł
3,6 kg - 23 zł
1 kg - x
3,6 kg x = 23 · 1 kg
3,6 kg x = 23 kg <- skreślamy wartości kg
x = 23 : 3,6
x = 230 : 36
x = 6,3(8)...≈ 6,39
Odp. Najlepiej opłaca się proszek 3,6 kg w cenie 23 zł.