NADESŁANE PRACESCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM Opracowanie: Krystyna Piechowicz, nauczycielka matematyki Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzesku
Temat lekcji Długość okręgu i pole koła – liczba niewymierna
Cele lekcji
Wprowadzenie pojęcia liczby niewymiernej Uzasadnienie wzoru na długość okręgu i pole koła Doskonalenie techniki rachunkowej Kształtowanie umiejętności w zakresie: – matematyzacji sytuacji realistycznej – dobrej organizacji rachunku – prawidłowego posługiwania się językiem matematycznym – rozwijania zainteresowań historią matematyki – komunikowania się uczeń – uczeń, uczeń – klasa, uczeń – nauczyciel oraz odpowiedzialności za pracę zespołową
Metody
Pogadanka nauczyciela z wykorzystaniem wiedzy i doświadczeń uczniów Dyskusja, doświadczenie, ćwiczenie rachunkowe
Pomoce dydaktyczne Przybory geometryczne, przedmioty w kształcie koła, koła z papieru podzielone na 16, 32 części, wstążka, nitka, nożyczki, kalkulatory, kartki z poleceniami i zadaniami dla uczniów, arkusze kartonu dla poszczególnych grup.
Przebieg lekcji
Nawiązanie do tematu lekcji Dzisiaj na lekcji spróbujemy podobnie jak grecki uczony – Archimedes w III wieku p.n.e., a także inni uczeni poprzez pewne doświadczenia wprowadzić i uzasadnić wzory na obliczanie długości okręgu i pole koła. Będziemy pracować w grupach 3 – 4 osobowych. Nie wszystkie grupy będą miały do rozstrzygnięcia ten sam problem. Dwie grupy zajmą się problemem obwodu koła, dwie – problemem pola koła, a dwie – historią liczby . Każda grupa ma około 10 minut na opracowanie poleceń, po czym nastąpi prezentacja wyników. Przypominam, że zwracamy uwagę na dokładne pomiary, poprawne obliczenia, w przypadku kłopotów kapitan grupy ma prawo zwrócić się o pomoc do nauczyciela. Proszę kapitanów poszczególnych grup o odbiór materiałów do pracy. Praca w grupach: grupa I, II – załącznik nr 1 grupa III, IV – załącznik nr 2 grupa V, VI – załącznik nr 3 Prezentacja wyników grup, zapis na tablicy i w zeszytach. /Jeden z członków grupy przypina na tablicy wypełniony arkusz/.
I . Obwód koła, długość okręgu Obwód koła / średnica koła 3,14 Obwód koła = średnica koła · 3,14 Obwód koła = średnica koła · l = 2 r · l = 2 · r UWAGA! 3,14
II. Pole koła Pole koła = połowa obwodu · długość promienia P = r · r P = r2
III. Historia liczby Uczniowie wkleją tabelkę wg załącznika nr 3.
Nauczyciel podsumowuje – uświadamia uczniom, gdzie ta liczba ma zastosowanie, tj. w matematyce, technice. Można podać ciekawostkę: W 1706 r. angielski matematyk Wiliam Jones określił tę liczbę jako liczbę (pi).
Zadanie domowe: Poszukaj ciekawostek dotyczących liczby . Wskazówka: np. wiersz związany z tą liczbą. Wybierz i rozwiąż dwa zadania z podręcznika: s.211/1, 3, 4 oraz s.212/5, 6, 10. Podsumowanie lekcji, ocena pracy, wrażenia uczniów. Załącznik nr 1 3 – 4 przedmioty w kształcie koła, wstążka, nitka, nożyczki, koperta z poleceniem, arkusz kartonu z tabelą wyników do uzupełnienia.
Polecenie: Dokonaj za pomocą wstążki (nitki, linijki) pomiaru przedmiotu. Wyniki wpisz do odpowiedniej rubryki w tabeli.
Tabela wyników Lp. Obwód koła [cm] Średnica koła [cm] Obwód koła / średnica koła 1 2 3 4 Załącznik nr 2 Po 2 duże koła podzielone na 16, 32 równe części; karton, klej, koperta z poleceniem.
Polecenie: Z każdej pary rozetnij jedno koło wzdłuż promieni. Z powstałych części spróbuj ułożyć figurę przypominającą równoległobok. (Jeśli masz problem – zobacz rysunek 130 na s. 211 w podręczniku.) Przyklej koło oraz figurę utworzoną z części obok siebie na kartonie. Zaproponuj, jak można obliczyć pole tej figury. Czy tak samo będzie można obliczyć pole koła?
Załącznik nr 3 Koperta z poleceniem, karton z tabelą do uzupełnienia, zaklejona koperta z uzupełnionymi tabelami dla każdego ucznia.
Polecenie: Oblicz przy użyciu kalkulatora przybliżoną wartość liczby . Wynik podaj z dokładnością do 0,01. Sposób ten podali:
Archimedes – starożytny filozof i matematyk grecki (250 r. p.n.e.) Cu Czung–czy – matematyk chiński (V w.) oraz Piotr Metius – matematyk i astronom holenderski (1585 r.) Bhâskara – słynny matematyk i astronom hinduski (XII w.) Alchwarizmi – matematyk i astronom arabski (830 r.) Starożytni Egipcjanie – około 2000 r. p.n.e.
Tabelka dla każdego ucznia – w zaklejonej kopercie:
Wartość liczby podali: Archimedes 250 r. p.n.e. Cu Czung–czy Piotr Metius V w. 1585 r. Bhâskara XII w. Alchwarizmi 830 r. Starożytni Egipcjanie Ok.2000 r. p.n.e.
Koło – zbiór punktów płaszczyzny oddalonych nie bardziej niż o zadaną odległość (promien) od zadanego punktu na płaszczyźnie
Okrąg, zbiór punktów płaszczyzny, których odległość od pewnego wybranego punktu O jest stała i wynosi R (promień okręgu).
NADESŁANE PRACESCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM
Opracowanie: Krystyna Piechowicz, nauczycielka matematyki Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzesku
Temat lekcji
Długość okręgu i pole koła – liczba niewymierna
Cele lekcji
Wprowadzenie pojęcia liczby niewymiernej Uzasadnienie wzoru na długość okręgu i pole koła Doskonalenie techniki rachunkowej Kształtowanie umiejętności w zakresie:– matematyzacji sytuacji realistycznej
– dobrej organizacji rachunku
– prawidłowego posługiwania się językiem matematycznym
– rozwijania zainteresowań historią matematyki
– komunikowania się uczeń – uczeń, uczeń – klasa, uczeń – nauczyciel oraz odpowiedzialności za pracę zespołową
Metody
Pogadanka nauczyciela z wykorzystaniem wiedzy i doświadczeń uczniów Dyskusja, doświadczenie, ćwiczenie rachunkowePomoce dydaktyczne
Przybory geometryczne, przedmioty w kształcie koła, koła z papieru podzielone na 16, 32 części, wstążka, nitka, nożyczki, kalkulatory, kartki z poleceniami i zadaniami dla uczniów, arkusze kartonu dla poszczególnych grup.
Przebieg lekcji
Nawiązanie do tematu lekcjiDzisiaj na lekcji spróbujemy podobnie jak grecki uczony – Archimedes w III wieku p.n.e., a także inni uczeni poprzez pewne doświadczenia wprowadzić i uzasadnić wzory na obliczanie długości okręgu i pole koła. Będziemy pracować w grupach 3 – 4 osobowych. Nie wszystkie grupy będą miały do rozstrzygnięcia ten sam problem. Dwie grupy zajmą się problemem obwodu koła, dwie – problemem pola koła, a dwie – historią liczby .
Każda grupa ma około 10 minut na opracowanie poleceń, po czym nastąpi prezentacja wyników.
Przypominam, że zwracamy uwagę na dokładne pomiary, poprawne obliczenia, w przypadku kłopotów kapitan grupy ma prawo zwrócić się o pomoc do nauczyciela.
Proszę kapitanów poszczególnych grup o odbiór materiałów do pracy. Praca w grupach:
grupa I, II – załącznik nr 1
grupa III, IV – załącznik nr 2
grupa V, VI – załącznik nr 3 Prezentacja wyników grup, zapis na tablicy i w zeszytach.
/Jeden z członków grupy przypina na tablicy wypełniony arkusz/.
I . Obwód koła, długość okręgu
Obwód koła / średnica koła 3,14
Obwód koła = średnica koła · 3,14
Obwód koła = średnica koła ·
l = 2 r ·
l = 2 · r
UWAGA! 3,14
II. Pole koła
Pole koła = połowa obwodu · długość promienia
P = r · r
P = r2
III. Historia liczby
Uczniowie wkleją tabelkę wg załącznika nr 3.
Nauczyciel podsumowuje – uświadamia uczniom, gdzie ta liczba ma zastosowanie, tj. w matematyce, technice. Można podać ciekawostkę: W 1706 r. angielski matematyk Wiliam Jones określił tę liczbę jako liczbę (pi).
Zadanie domowe: Poszukaj ciekawostek dotyczących liczby . Wskazówka: np. wiersz związany z tą liczbą. Wybierz i rozwiąż dwa zadania z podręcznika: s.211/1, 3, 4 oraz s.212/5, 6, 10. Podsumowanie lekcji, ocena pracy, wrażenia uczniów. Załącznik nr 13 – 4 przedmioty w kształcie koła, wstążka, nitka, nożyczki, koperta z poleceniem, arkusz kartonu z tabelą wyników do uzupełnienia.
Polecenie:
Tabela wyników Lp. Obwód koła [cm] Średnica koła [cm] Obwód koła / średnica koła 1 2 3 4 Załącznik nr 2Dokonaj za pomocą wstążki (nitki, linijki) pomiaru przedmiotu. Wyniki wpisz do odpowiedniej rubryki w tabeli.
Po 2 duże koła podzielone na 16, 32 równe części; karton, klej, koperta z poleceniem.
Polecenie:
Załącznik nr 3Z każdej pary rozetnij jedno koło wzdłuż promieni. Z powstałych części spróbuj ułożyć figurę przypominającą równoległobok. (Jeśli masz problem – zobacz rysunek 130 na s. 211 w podręczniku.) Przyklej koło oraz figurę utworzoną z części obok siebie na kartonie. Zaproponuj, jak można obliczyć pole tej figury. Czy tak samo będzie można obliczyć pole koła?
Koperta z poleceniem, karton z tabelą do uzupełnienia, zaklejona koperta z uzupełnionymi tabelami dla każdego ucznia.
Polecenie:
Archimedes – starożytny filozof i matematyk grecki (250 r. p.n.e.) Cu Czung–czy – matematyk chiński (V w.) oraz Piotr Metius – matematyk i astronom holenderski (1585 r.) Bhâskara – słynny matematyk i astronom hinduski (XII w.) Alchwarizmi – matematyk i astronom arabski (830 r.) Starożytni Egipcjanie – około 2000 r. p.n.e.Oblicz przy użyciu kalkulatora przybliżoną wartość liczby . Wynik podaj z dokładnością do 0,01. Sposób ten podali:
Tabelka dla każdego ucznia – w zaklejonej kopercie:
Wartość liczby podali: Archimedes 250 r. p.n.e. Cu Czung–czyPiotr Metius V w.
1585 r. Bhâskara XII w. Alchwarizmi 830 r. Starożytni Egipcjanie Ok.2000 r. p.n.e.
[ Spis treści ]
© Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna