Mama kupiła 4kg jabłek po 4 zł i 8 kg jabłek po 2 zł. Podaj jaka była średnia cena jednego kilograma kupionych jabłek.
Musi wyjsc wynik poniżej 100 to jest możliwe ale nie wiem jak to zrobić. DAM.NAJ !!!
RavGirl
Żeby obliczyć średnią cenę za kilogram, sumujemy zakupione kilogramy oraz sumujemy kwoty za jakie zostały kupione. 4 kg jabłek po 4 zł = mama zapłaciła za nie 4*4 = 16 zł 8 kg jabłek po 2 zł = mama zapłaciła za nie 2*8 = 16 zł
W sumie mama kupiła 4kg + 8kg = 12 kg jabłek, i wydała na nie 16zł + 16 zł = 32 zł. Średnia cena za kilogram - dzielimy całą wydaną kwotę przez masę kupionych jabłek: . Odp: zł
4 kg jabłek po 4 zł = mama zapłaciła za nie 4*4 = 16 zł
8 kg jabłek po 2 zł = mama zapłaciła za nie 2*8 = 16 zł
W sumie mama kupiła 4kg + 8kg = 12 kg jabłek, i wydała na nie 16zł + 16 zł = 32 zł.
Średnia cena za kilogram - dzielimy całą wydaną kwotę przez masę kupionych jabłek: .
Odp: zł