rozwiąż zadania: a) ile kosztuje 1kg sera żułtego jeśli za 0.3 kg zapłacimy 6.30 b)za 5 pomidorów zapłacono 5.60.ile ważyły te pomidory? (pomidory-8zł/kg)
Alexsandrixonkaa) Cenę za 1kg tego sera obliczamy za pomocą proporcji: x-cena za kilogram sera 0,3kg-6,3zł 1kg-x 0,3x=6,3zł /:0,3 x=21zł Kilogram tego sera kosztuje 21zł
b) Mamy podaną cenę za 1kg pomidorów. Wagę 5 pomidorów obliczamy za pomocą propocji: x-waga 5 pomidorów 1kg-8zł x-5,6zł 8x=5,6kg /:8 x=0,7kg 5 pomidorów ważyło 0,7kg
Cenę za 1kg tego sera obliczamy za pomocą proporcji:
x-cena za kilogram sera
0,3kg-6,3zł
1kg-x
0,3x=6,3zł /:0,3
x=21zł
Kilogram tego sera kosztuje 21zł
b)
Mamy podaną cenę za 1kg pomidorów. Wagę 5 pomidorów obliczamy za pomocą propocji:
x-waga 5 pomidorów
1kg-8zł
x-5,6zł
8x=5,6kg /:8
x=0,7kg
5 pomidorów ważyło 0,7kg