Zadanie 1. W 1993 roku urodziło się w Polsce 720800 dzieci, w tym 368200 dziewcząt. Ilu chłopców urodziło się w tym roku? Dzieci jakiej płci urodziło się więcej i o ile? Zadanie 2. Z okazji Dnia Dziecka babcia kupiła wnuczkom 10 ciastek po 2,50 zł. Ile zostało jej reszty z 50 zł. ZADANIE 3. Mama kupiła Oli z okazji Dnia dziecka dwie czekolady i otrzymała 14 zł reszty. Ile kosztowała jedna czekolada, jeżeli mama miała 40 zł.? ZADANIE 4. Mama zaprosiła swoje dwie córki do kawiarni. Zamówiła 3 herbaty i 3 szarlotki, za co łącznie zapłaciła 18 zł. Herbata kosztuje 2,50 zł. Ile kosztuje szarlotka? zADANIE 5. Na Dzień Dziecka mama zrobiła 5 jednakowych deserów. Do przygotowania deserów użyła: 3/4 kg lodów, 1/5 kg bitej śmietany i 30 dag owoców. Ile ważyła jedna porcja?
" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2025 KUDO.TIPS - All rights reserved.
1. 720800 - liczba dzieci
368200 - dziewczyny
720800 - 368200 = 352600
Odp:W 1993 r. urodziło się 352600 chłopców.
Dziewczyn urodziło się więcej o 15 600 więcej.
2. 10 ciastek po 2,50 = 25
50 - 25 = 25 zł.
Odp:Babci zostało 25 zł reszty.
3.
40 - 2*14 = 12
12 / 2 = 6
Odp:Jedna czekolada kosztowała 6 zł.
4.
3 herbaty = 2,50 * 3 = 7,50
18 - 7,50 = 10,50
10,50 (zapłaciła za szarlotki , teraz żeby policzyć ile kosztowała 1 musisz podzielić to przez 3 czyli) 10,50 : 3 = 3,50.
Odp: 1 szarlotka kosztowała 3,50.
5.3/4 kg lodów - to 750 g lub 75 dag.
1/5 kg bitej śmietany - to to 200 g lub 20 dag
30 dag owoców.
75 dag + 20 dag + 30 dag = 95 + 30 = 125 dag
(Teraz to musisz podzielić na 5 bo mama zrobiła 5 porcji)
125 : 5 = 25.
Odp: 1 porcja ważyła 25 dag.
1. 720800 - licz. ur. dzieci
368200 - licz. ur, dziewczat
X- l. ur. chlopcow
720800 - 368200 = X
720800 - 368200 = 352600 - liczba urodzonych chlopcow
368200 - 352600 = 15600
odp. dzieci plci zenskiej urodzilo sie wiecej o 15600 dzieci
2. 10 - licz. ciastek
2,50- cena ciastek
50zł- pieniadze
10*2,5=25 zl
50zl - 25zl = 25zl odp reszty z 50 zl zostalo jej 25 zl
3. 14zl- reszta pieniedzy
40 zl- suma pieniedzy
X- cena jednej czekolady
40 - 14 = 26 zl. - cena dwoch czekolad
26/2(czekolady)=13zl- cena jednej czekolady
odp. jedna czekolada kosztowala 13 zl.
4. 18zl- cena 3 herbat i 3 szarlotek
2,5 - cena jednej herbaty
2,5*3 =7.50- cena 3 herbat
18-7.50= 10.5- cena 3 szarlotek
10.50/3=3.5 - cena jednej szarlotki
odp. szarlotka kosztuje 3.50
5. 5- suma deserow
3/4 kg (750gramow) lodow - waga jaka zuzyla mama do przygotowania 5 deserow
1/5 kg(200gramow) bitej śmietany- waga jaka zuzyla mama do przygotowania 5 deserow
30 dag(300 gramow) owoców- waga jaka zuzyla mama do przygotowania 5 deserow
750 / 5 = 150 gramow - na jedna porcje
200 / 5 = 40 gramow- na jedna porcje
300 / 5 = 60 gramow- na jedna porcje
150 + 40 + 60 = 250 gramow (25 dag)
odp; jedna porcja wazyla 250 gramow czli 25 dag.