" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2025 KUDO.TIPS - All rights reserved.
1/4kg = 4,80 * 1/3
1/4kg = 1,60
1kg - 4,80 + 1,60 = 6,40zł
1/4 kg = 0,25 kg
4,80 : 0,75= 6,40 zł/ 1kg
6,40 x 0,25 = 1,60
1 kg sera kosztuje 6,40 zł
1/4kg sera kosztuje 1,60 zł.