1.Zosia za 2,40 kg śliwek zapłaciła 9,12 zł. Ile złotych zapłaciłaby gdyby kupiła 1,70 kg śliwek? 2.Jaś kupił 3,80 kg winogron po 3,30 zł za kilogram i 2,50 kg moreli po 2,60 zł za kilogram. Ile reszty otrzymał, jeśli za zakupy zapłacił banknotem 50 zł? 3.Zosia za 3,40 kg brzoskwiń zapłaciła 11,22 zł. Ile złotych zapłaciłaby gdyby kupiła 1,70 kg brzoskwiń? 4.Wojtek zapłacił za 3,60 kg ogórków 7,56 zł, a Marysia kupiła 4,20 kg innych ogórków i zapłaciła 7,98 zł. Które ogórki były droższe?
1. 2,40 kg => 9,12 zł
1,00 kg => 9,12 : 2,4 = 3,8 zł
1,70 kg => 3,80 x 1,7 = 6,46zł <--- ODP
2. 3,30zł x 3,8 kg = 12,54 zł
2,60zł x 2,50 kg = 6,50 zł
50 - (12,54 + 6,50) = 50 - 19,04 = 30,96zł <--- ODP
3. 1,70zł to połowa z 3,40zł
połowa z 11,22zł to 5,61zł <--- ODP
4. 7,56zł : 3,60kg = ok. 2,09zł za 1 kg
7,98zł : 4,20kg = 1,90zł za 1 kg
ODP: Droższe były ogórki które kupił Wojtek.