1)O ile % zmniejszy się moc grzejnika, jeśli wskutek dużego obciążenia sieci napięcia z 220V obniża się do 190V.R=50Ω
2)Żarówka która ma dane znamieniowe 230V i 100W, została włączona do sieci o napięciu 200V. Jaka jest moc żarówki?
" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2025 KUDO.TIPS - All rights reserved.
1)
U₁ = 220V
U₂ = 190V
R = 50Ω
P₂/P₁=?
R = U/I / ·I/R
I = U/R
I₁ =220V / 50Ω = 4,4 A
P = U · I
P₁ = 220V · 4,4A = 968 W
I₂ = 190V / 50Ω = 3,8 A
P₂ = 190V · 3,8 A = 722 W
P₂/P₁ = 722W/968 W · 100% ≈ 74,6%
100% - 74,6% = 25,4 %
2)
U₁ = 230V
P₁ = 100W
U₂ = 200V
P₂ = ?
P=U·I /:U
I=P/U
I= 100W/230V ≈ 0,43A
R = U/I
R = 230V / 0,43A ≈ 534,9 Ω
R = U₂/I₂ /· I₂/R
I₂ = U₂/R
I₂ = 200V / 534,9 Ω
I₂ ≈ 0,37 A
P₂ = 200V · 0,37A = 74 W