1.Jakie jest natezenie pradu elektyycznego plynacego w przewodniku ,jezeli ladunek 2Cprzeplynał w czasie 1,5 min?
2.Przez przewdonik plynie prad onatezeniu 0,2 A Jaki ladunekprzeplynie przez niego wciagu 1h?
3.Przez przewodnik o oporze 10 oma plynie prad o natezeniu 0.5 A jakie jest napiecie na koncach tego przewodnika ?
4.Oblicz dlugośc przewodnika miedzianego o polu przekroju 0.5 mm2 majacego opor 1 oma jezeli opor wlasciwy miedzi wynosi 0.017 oma*mm2 przez m ?
5.Przewodnik zelazny o dugosci 0.2 m stawai opor 24 oma jaki bedzie opor przewodnika wykonanego z tego samego materilay aloe o dlugosci 15m?
7.Jaka prace wykona silnik w czasie 1 min jezeli plynie przez niego prad o natezeniu 1A pod napieciem 120V jaka jest noc tego silnika?
8.Grzejnik o oporze 120 oma pobiera ptad o nnatezeniu !A.W jakim czasie grzejnik ten zuzyje 1kWH energi ?
11.Dwie zarowki dodtosowane do napiecia 110V o oporze 484 oma polaczonego szerogowo i wlaczono do napiecia 220V jaki prod polyynie przez te zarowki i jaka bedzie ich moc?
PRosze o zrobienie wyszystkich zadan daje 125 pkt spam bede zghłaszal POWODZENIA
" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2024 KUDO.TIPS - All rights reserved.
zad 1
g - ładunek = 2C
t - czas przepływu prądu = 1,5 min = 90 s
I - natężenie prądu = g/t = 2/90 [ C/s] = 0,02 A
zad 2
I - natężenie prądu = 0,2 A
t - czas przepływu prądu = 1 h = 3600 s
g - ładunek = It = 0,2 * 3600 = 720 [A*s] = 720 C
zad 3
R - oporność przewodnika = 10Ω
I - natężenie prądu = 0,5 A
U - napięcie na końcach przewodnika = IR = 0,5 * 10 = 5[Ω*A] = 5V
zad 4
s - przekrój przewodnika = 0,5 mm²
R - opór przewodnika = 1 Ω
δ - oporność właściwa miedzi = 0,017Ω*mm²/m
R = δl/s
Rs = δl
l - długość przewodnika = Rs/δ = 1*0,5/0,017 = 58,8 [Ω*mm²*m/Ω*mm²] = = 58,8 m
zad 5
R - oporność przewodnika = 24Ω
l - długość przewodnika = 0,2 m
l₁ - długość przewodnika = 15 m
R = δl/s
ponieważ oporność właściwa przewodników jest taka sama i przekrój poprzeczny jest taki sam , to oporność przewodnika R₁ o długości 15 m będzie równa 15R , czyli 15*24Ω = 360Ω
zad 7
t - czas przepływu prądu = 1 min = 60 s
U - napięcie zasilające = 120 V
I - prąd silnika = 1 A
W - praca wykonana = U*I*t = 120 * 1*60 = 7200[V*A*s] = 7200 J
zad 8
R - oporność grzejnika = 120Ω
I - prąd = 1 A
Q - energia pobrana = 1 kWh = 1000 Wh = 3600000 Ws
U - napięcie zasilające grzejnik = I*R = 120 * 1 = 120[Ω*A] = 120V
W - energia pobrana = U*I*t
t - czas pracy grzejnika = W/U*I = 3600000/120*1 [W*s/V*A] = 30000 s =
= 500 min = 8 h 20 min
zad 11
R - oporność żarówki = 484Ω
R₁ - oporność drugiej żarówki = 484Ω
Rz - opornośc zastępcza żarówek = R + R₁ = 484Ω + 484Ω = 968Ω
I - prąd płynący w obwodzie = U/Rz = 220/968 = 0,2[V/Ω] = 0,2A
U₁ = napięcia na żarówkach = IR = 0,2*484 = 96,8 [A * Ω] = 96,8 V
ponieważ żarówki mają te same oporności , to napięcia na nich będą jednakowe po 96,8 V
P - moce żarówek w układzie szeregowym = U*I = 96,8 * 0,2 = 19,36[V*A] =
= 19,36 W
żarówki będą miały moce po 19,36 W