1, Sprzedając koszule sklep zarabia 2% od ich ceny .Cena koszuli to 60 zł .Aby zarobić 180 zł sklep musi sprzedać. 2.Z zakupionych truskawkach zepsuło się 3 kg .Pozostałe 17 kg sprzedano .Jaki procent truskawek uległ zepsuciu . 3.W szkole uczyło się 1200 uczniów . Po pierwszym roku pracy liczba uczniów zmniejszyła się o 35% ,a po drugim roku , zwiększyła się o 15% Ile uczniów uczy się obecnie w tej szkole.
Odpowiedź:
Zad 1
60*2%=180
60*0,02=180
1,2x=180
x=150 szt koszul
spr.
150*1,2=180 zł
Zad 2
3+17=20 zakupione truskawki
20=100%
3=x%
x=300:20
x=15% uległo zepsuciu
Zad 3
1200-(35%*1200)=1200-(0,35*1200)=1200-420=780 po I roku
780+(780*15%)=780+(780*0,15)=780+117=897 po II roku
Szczegółowe wyjaśnienie:
100% - 60 zł
2% - x
x=2%*60zł/100% = 120/100 = 1,2 zł
2% - 1,2 zł
180 : 1,2 = 150
Odp : Aby zarobić 180 zł sklep musiałby sprzedać 150 koszul.
2.
17 kg+ 3 kg= 19 kg
19kg - 100%
3kg - x
x = 3kg * 100% / 19kg = 300/19= 15 15/19( Jak coś to 15 całych i piętnaście dziewiętnastych , ale można w przybliżeniu to będzie 16%)
Odp : Zepsuciu uległo 15 15/19% truskawek
3.
100% - 1200
65% - x
x = 65%*1200/100= 780- tyle uczniów było po pierwszym roku
100% - 780
115% - x
x = 115%*780/100%= 897- tyle było uczniów po drugim roku( czyli obecnie )
Odp : Obecnie w tej szkole uczy się 897 uczniów.