Narkotyki to powaźny problem we współczesnym świecie, szczególnie wśród młodych ludzi. Zadaniem szkoły jest uświadamianie młodym ludziom skutków tego nałogu oraz kształtowanie postawy asertywności.
uświadomienie, w jakich sytuacjach i z jakich powodów można sięgnąć po narkotyki uświadomienie skutków uzależnienia się od narkotyków rozwijanie umiejętności radzenia sobie z presją rówieśników kształtowanie postaw asertywnych
Pomoce:
arkusze: „Nie dokończone zdania .” plansza: „Powody, dla których ludzie sięgają po narkotyki” kartki samoprzylepne arkusz papieru z narysowanym diamentem plansza: „Dziesięć sposobów odmawiania”
NARKOTYKOM MÓWIMY NIE!” SCENARIUSZ PROGRAMU SCENICZNEGO
Program przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej.
CELE: 1) Uświadomienie dzieciom i rodzicom, jakie skutki niesie za sobą zażywanie narkotyków. 2) Przekazanie informacji nt. dostępnych narkotyków – ich wyglądu i ujemnego działania na organizm. 3) Kształcenie postaw asertywnych wśród dzieci.
MATERIAŁY POMOCNICZE: - hasła przewodnie, np.: „Narkotykom mówimy NIE!”, „Narkotyki – biała śmierć!”, „Nie bierz”, itp., - plansza przedstawiająca skutki uzależnienia, - próbki imitujące narkotyki – małe cukierki, biały proszek (np. do prania), naklejki, tatuaże, itp., - plansza przedstawiająca wpływ narkotyków na narządy człowieka,
PRZEBIEG:
Konferansjer: Tematem dzisiejszego spotkania są narkotyki. Chcemy wam pokazać, czym one są i jaki wpływ mają na zdrowie i zachowanie człowieka.
Uczeń I: Wobec tego czym są narkotyki?
Uczeń II: Są to środki odurzające, które powodują, że człowiek traci kontrolę nad sobą- dziwnie się zachowuje, staje się agresywny, popada w przygnębienie, a nawet podejmuje próby samobójcze. Po zażyciu narkotyków taka osoba nie potrafi ocenić, czy postępuje dobrze, dlatego często robi coś złego, nawet popełnia przestępstwa.
Uczeń III: A na czym polega uzależnienie od narkotyków?
Konferansjer: Jeśli ktoś jest uzależniony, koniecznie musi przyjąć narkotyk, gdyż czuje głód psychiczny i fizyczny. Jego ciało domaga się trucizny, bo się od niej uzależniło. Narkomania w krótkim czasie prowadzi do nieodwracalnych zmian w sposobie myślenia, pustoszy organizm, niszczy mózg i inne organy, a w końcu prowadzi do śmierci. Są narkotyki, które uzależniają już po pierwszy spróbowaniu. Dlatego nie warto tego robić nawet raz! Skutki brania narkotyków przedstawiliśmy na planszy. Spójrzcie. (Uczeń omawia planszę, na której wypisane są przykłady: odsunięcie się do rodziny, utrata przyjaciół, kradzieże w celu zdobycia pieniędzy na narkotyki, złe towarzystwo, zaniedbanie nauki, nieporozumienia w rodzinie, zaniedbanie własnego wyglądu, agresywność, zmienność nastrojów, osamotnienie, bezdomność, utrata rodziny, utrata zdrowia, śmierć. Uczeń omawia również planszę przedstawiająca wpływ narkotyków na narządy człowieka.) Jak widzicie wszystko przemawia za tym, żebyście nigdy w życiu nie sięgnęli po narkotyk i powiedzieli stanowczo NIE!
Uczeń I: Jak zauważyć, że koleżanka lub kolega zażywa narkotyki?
Uczeń II: Takich objawów jest wiele, między innymi: - zmienia stosunek do szkoły, osiąga słabsze oceny, wagaruje, - zrywa dotychczasowe przyjaźnie, gdyż ma nowe towarzystwo, - unika życia rodzinnego, - spędza dużo czasu poza domem, - jest zbuntowany, agresywny, - rezygnuje z własnych zainteresowań, - kłamie, - często śpi w ciągu dnia, - nie dba o porządek, - często ma przekrwione oczy, - w końcu można w jego pokoju znaleźć różne pigułki, proszki, igły, strzykawki, tuby kleju.
Konferansjer: Narkotyki mogą mieć różną postać. Są to środki w postaci tabletek, często przypominających cukiereczki. Natomiast heroina i kokaina są pod postacią białego proszku. Narkotykami są też substancje chemiczne – kleje, rozpuszczalniki, lakiery, farby. Wdychanie ich oparów prowadzi do uszkodzeń nerwów, zaników pamięci, zakłócenia pracy serca, płuc, wątroby i nerek. Bardzo niebezpieczny narkotyk zwany LSD rozprowadzany jest pod postaciami maleńkich tabletek, cukiereczków lub znaczków z obrazkami, na których widnieją jabłuszka, gwiazdki, serca, krasnale, litery chińskie. Taki narkotyk może znajdować się w popularnych tatuażach dla dzieci. Dostaje się wtedy do waszego organizmu przez skórę. Dlatego radzimy, żebyście zrezygnowali z naklejania sobie tatuaży. Zobaczcie, jak mogłyby wyglądać narkotyki. (Uczniowie pokazują przygotowane próbki, przypominające narkotyki, przechodząc między rzędami, gdzie siedzą dzieci).
Uczeń I: Teraz przedstawimy wam historię niezbyt rozsądnego chłopaka. Dlaczego? – sami zobaczcie:
SCENKA (opracowana przez uczniów klasy VI) Dwóch uczniów idzie drogą. Spotykają dealera. Dealer: - Cześć! Gdzie idziecie?
Dziecko I odpowiada: - Cześć! Idziemy do kina, a później na lody!
Dealer proponuje: - Lody!? Ja mam coś lepszego! (wyciąga z kieszeni cukierki) - Chcecie? To nie są zwykłe cukierki!
Konferansjer (wkracza na scenę): - STOP! Jak wygląda dealer i gdzie go można spotkać?
Uczeń II: Dealer wygląda jak każdy z nas, ubiera się i zachowuje tak jak my. Można go spotkać wszędzie: na podwórku, na boisku, w parku, na ulicy. Ciąg dalszy scenki:
Dziecko II (odpowiada na propozycję dealera): - Wiesz, raczej nie, ja wolę lody!
Dziecko I: - Nie chcesz? To nie! Ja spróbuję. Mam ochotę na coś słodkiego!
Dealer: - Dobrze robisz! Wiesz, jaki odlot!?
Konferansjer: - STOP! Proponowany ci cukierek, lizak, guma, czy każde inne słodycze, to tylko ładnie zapakowany narkotyk. Zobaczcie co naprawdę kryje się pod tą postacią: (pokaz przygotowanych rekwizytów). Ciąg dalszy scenki:
Dziecko II: - Mijały dni, a nawet tygodnie. Przemek codziennie pożyczał ode mnie pieniądze i znikał gdzieś na parę godzin. Wyglądał coraz gorzej. Na jego rękach pojawiły się ślady kłucia, a jego oczy były podkrążone. Nie miałam żadnych wątpliwości. Uzależnił się i ćpa! (Na scenę wchodzi dziecko I)
Dziecko II: - Myślałeś, że jestem taka głupia i się nie skapnę, że ćpasz?! Czy ty wiesz, co robisz?! Ty, człowieku, bierzesz prochy! Opanuj się!
Dziecko I: - O co ci chodzi? Jesteś głupia czy co?! O co się do mnie przywalasz?!
Dziecko II: - Wiem wszystko, nie kłam!
Dziecko I: - Biorę! I co?! Zabronisz mi?! Jesteś naprawdę głupia! Nie wiesz, co dobre!
Dealer: - Siemanko! Jak humorek?
Dziecko I (łapie się za brzuch i narzeka): - Ale zaczęło mnie kłuć! Ała, nie wytrzymam!
Konferansjer: - STOP! Jeśli zauważyłeś, że ktoś z twojego otoczenia bierze narkotyki, spróbuj temu zapobiec, powiadom kogoś dorosłego. Są różne ośrodki, które pomagają narkomanom skończyć z nałogiem. Nie zwlekaj z decyzją. Ciąg dalszy scenki:
- Przemek cierpiał przez kilka dni. Umarł. Sprawił ból sobie i innym.
Uczeń II:
Branie narkotyków często prowadzi do zakażenia wirusem HIV i do bardzo groźnej choroby jaką jest AIDS. Narkomani zarażają się poprzez używanie tej samej zakażonej igły. Skutki tego są tragiczne, bo nie ma pewnego lekarstwa na tę chorobę. Posłuchajcie wiersza o chorym i samotnym człowieku.
WIERSZ: „Pomóżcie mi. Mam AIDS”
Recytator I:
Kiedyś miałam tylu przyjaciół, Teraz nie mam żadnego Bo boją się mnie! Kiedyś mieszkałam w pięknym domu, Teraz siedzę pod ściana starego budynku Bo wyrzucili mnie! Kiedyś planowałam tyle zmian w moim życiu Tymczasem same nadeszły Spowodowane chwilą bezmyślnej przyjemności!
Teraz trzymam tabliczkę Z prośbą do ludzkości „Pomóżcie mi, mam AIDS” tablice niby cmentarną czyżbym więc była grobowcem?
Uczeń IV:
Pamiętajcie, że każdemu człowiekowi należy pomóc. Jeśli zauważycie, że wasz znajomy bierze narkotyki, nie ukrywajcie tego, Powiadomcie dorosłych, bo w ten sposób zrobicie tej osobie przysługę.
Recytator II:
Twoje życie, twój wybór. Do zrobienia wiele. W kłopotach i trudach Sprawdzą się przyjaciele. Walcz o swój los, Bądź kimś w życiu swoim. Postanowić trzeba teraz, Co jest wrogiem twoim.
Recytator III:
Pragniemy życia na luzie, Lecz wszystko ma granice. Nie zapominajmy o ludziach, Którzy dali nam życie. Oni pragną naszego życia w uczciwości, Bez żadnych używek i chemicznych nowości.
Recytator IV:
Narkotyki to trucizna, Co zabija umysł, ciało. Wokół wielu dealerów, Którzy młodzież namawiają, By sięgnęła po narkotyk, Tak to w nałóg ich wpędzają.
Występujące dzieci śpiewają hasło (namawiają obecnych do powtarzania):
Narkotyki to powaźny problem we współczesnym świecie, szczególnie wśród młodych ludzi. Zadaniem szkoły jest uświadamianie młodym ludziom skutków tego nałogu oraz kształtowanie postawy asertywności.
uświadomienie, w jakich sytuacjach i z jakich powodów można sięgnąć po narkotyki uświadomienie skutków uzależnienia się od narkotyków rozwijanie umiejętności radzenia sobie z presją rówieśników kształtowanie postaw asertywnych
Pomoce:
arkusze: „Nie dokończone zdania .” plansza: „Powody, dla których ludzie sięgają po narkotyki” kartki samoprzylepne arkusz papieru z narysowanym diamentem plansza: „Dziesięć sposobów odmawiania”
Metody:
burza mózgów pogadanka połączona diamentowy ranking rundka
Przyszedł król do królowej,
Bardzo pieknej, bardzo zdrowej.
Odpowiada jej o synu,
Który ma czternaście lat.
I sie naćpał pierwszy raz.
A królowa na to:
-Nie możliwe!
Mój Jaroszy.
-Nigdy w życiu nie spojrzał na papierosy.
A król na to oburzony:
-Oj! Już spojrzał!! Zadumiony!.
Ojciec wyszedł.
Wchodzi synek do pokoju,
-Mamo. Daj pieniądze,
musze kupić cześci do…yy.. promu!
Tylko proszę nie mów nikomu.
Wychodzi syn.
Wchodzi tata.
-Co ci znowu on nagadał
-a tam taka tajemnica.
-Dałaś mu pieniądze!!!
-Pójdzie do sklepu wódki nakupuje,
-widzisz a ty mówiłaś, że ja żartuje.
narkotyki kupi też,
Właśnie po to jest ten wiersz,
By ostrzegać o zakupach:
narkotykach, samobójczych próbach.
NARKOTYKOM MÓWIMY NIE!”
SCENARIUSZ PROGRAMU SCENICZNEGO
Program przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej.
CELE:
1) Uświadomienie dzieciom i rodzicom, jakie skutki niesie za sobą zażywanie narkotyków.
2) Przekazanie informacji nt. dostępnych narkotyków – ich wyglądu i ujemnego działania na organizm.
3) Kształcenie postaw asertywnych wśród dzieci.
MATERIAŁY POMOCNICZE:
- hasła przewodnie, np.: „Narkotykom mówimy NIE!”, „Narkotyki – biała śmierć!”, „Nie bierz”, itp.,
- plansza przedstawiająca skutki uzależnienia,
- próbki imitujące narkotyki – małe cukierki, biały proszek (np. do prania), naklejki, tatuaże, itp.,
- plansza przedstawiająca wpływ narkotyków na narządy człowieka,
PRZEBIEG:
Konferansjer:
Tematem dzisiejszego spotkania są narkotyki. Chcemy wam pokazać, czym one są i jaki wpływ mają na zdrowie i zachowanie człowieka.
Uczeń I:
Wobec tego czym są narkotyki?
Uczeń II:
Są to środki odurzające, które powodują, że człowiek traci kontrolę nad sobą- dziwnie się zachowuje, staje się agresywny, popada w przygnębienie, a nawet podejmuje próby samobójcze. Po zażyciu narkotyków taka osoba nie potrafi ocenić, czy postępuje dobrze, dlatego często robi coś złego, nawet popełnia przestępstwa.
Uczeń III:
A na czym polega uzależnienie od narkotyków?
Konferansjer:
Jeśli ktoś jest uzależniony, koniecznie musi przyjąć narkotyk, gdyż czuje głód psychiczny i fizyczny. Jego ciało domaga się trucizny, bo się od niej uzależniło. Narkomania w krótkim czasie prowadzi do nieodwracalnych zmian w sposobie myślenia, pustoszy organizm, niszczy mózg i inne organy, a w końcu prowadzi do śmierci. Są narkotyki, które uzależniają już po pierwszy spróbowaniu. Dlatego nie warto tego robić nawet raz! Skutki brania narkotyków przedstawiliśmy na planszy. Spójrzcie. (Uczeń omawia planszę, na której wypisane są przykłady: odsunięcie się do rodziny, utrata przyjaciół, kradzieże w celu zdobycia pieniędzy na narkotyki, złe towarzystwo, zaniedbanie nauki, nieporozumienia w rodzinie, zaniedbanie własnego wyglądu, agresywność, zmienność nastrojów, osamotnienie, bezdomność, utrata rodziny, utrata zdrowia, śmierć. Uczeń omawia również planszę przedstawiająca wpływ narkotyków na narządy człowieka.) Jak widzicie wszystko przemawia za tym, żebyście nigdy w życiu nie sięgnęli po narkotyk i powiedzieli stanowczo NIE!
Uczeń I:
Jak zauważyć, że koleżanka lub kolega zażywa narkotyki?
Uczeń II:
Takich objawów jest wiele, między innymi:
- zmienia stosunek do szkoły, osiąga słabsze oceny, wagaruje,
- zrywa dotychczasowe przyjaźnie, gdyż ma nowe towarzystwo,
- unika życia rodzinnego,
- spędza dużo czasu poza domem,
- jest zbuntowany, agresywny,
- rezygnuje z własnych zainteresowań,
- kłamie,
- często śpi w ciągu dnia,
- nie dba o porządek,
- często ma przekrwione oczy,
- w końcu można w jego pokoju znaleźć różne pigułki, proszki, igły, strzykawki, tuby kleju.
Konferansjer:
Narkotyki mogą mieć różną postać. Są to środki w postaci tabletek, często przypominających cukiereczki. Natomiast heroina i kokaina są pod postacią białego proszku. Narkotykami są też substancje chemiczne – kleje, rozpuszczalniki, lakiery, farby. Wdychanie ich oparów prowadzi do uszkodzeń nerwów, zaników pamięci, zakłócenia pracy serca, płuc, wątroby i nerek. Bardzo niebezpieczny narkotyk zwany LSD rozprowadzany jest pod postaciami maleńkich tabletek, cukiereczków lub znaczków z obrazkami, na których widnieją jabłuszka, gwiazdki, serca, krasnale, litery chińskie. Taki narkotyk może znajdować się w popularnych tatuażach dla dzieci. Dostaje się wtedy do waszego organizmu przez skórę. Dlatego radzimy, żebyście zrezygnowali z naklejania sobie tatuaży. Zobaczcie, jak mogłyby wyglądać narkotyki. (Uczniowie pokazują przygotowane próbki, przypominające narkotyki, przechodząc między rzędami, gdzie siedzą dzieci).
Uczeń I:
Teraz przedstawimy wam historię niezbyt rozsądnego chłopaka. Dlaczego? – sami zobaczcie:
SCENKA (opracowana przez uczniów klasy VI)
Dwóch uczniów idzie drogą. Spotykają dealera.
Dealer:
- Cześć! Gdzie idziecie?
Dziecko I odpowiada:
- Cześć! Idziemy do kina, a później na lody!
Dealer proponuje:
- Lody!? Ja mam coś lepszego!
(wyciąga z kieszeni cukierki)
- Chcecie? To nie są zwykłe cukierki!
Konferansjer (wkracza na scenę):
- STOP!
Jak wygląda dealer i gdzie go można spotkać?
Uczeń II:
Dealer wygląda jak każdy z nas, ubiera się i zachowuje tak jak my. Można go spotkać wszędzie: na podwórku, na boisku, w parku, na ulicy.
Ciąg dalszy scenki:
Dziecko II (odpowiada na propozycję dealera):
- Wiesz, raczej nie, ja wolę lody!
Dziecko I:
- Nie chcesz? To nie! Ja spróbuję. Mam ochotę na coś słodkiego!
Dealer:
- Dobrze robisz! Wiesz, jaki odlot!?
Konferansjer:
- STOP!
Proponowany ci cukierek, lizak, guma, czy każde inne słodycze, to tylko ładnie zapakowany narkotyk. Zobaczcie co naprawdę kryje się pod tą postacią: (pokaz przygotowanych rekwizytów).
Ciąg dalszy scenki:
Dziecko II:
- Mijały dni, a nawet tygodnie. Przemek codziennie pożyczał ode mnie pieniądze i znikał gdzieś na parę godzin. Wyglądał coraz gorzej. Na jego rękach pojawiły się ślady kłucia, a jego oczy były podkrążone. Nie miałam żadnych wątpliwości. Uzależnił się i ćpa!
(Na scenę wchodzi dziecko I)
Dziecko II:
- Myślałeś, że jestem taka głupia i się nie skapnę, że ćpasz?! Czy ty wiesz, co robisz?! Ty, człowieku, bierzesz prochy! Opanuj się!
Dziecko I:
- O co ci chodzi? Jesteś głupia czy co?! O co się do mnie przywalasz?!
Dziecko II:
- Wiem wszystko, nie kłam!
Dziecko I:
- Biorę! I co?! Zabronisz mi?! Jesteś naprawdę głupia! Nie wiesz, co dobre!
Dealer:
- Siemanko! Jak humorek?
Dziecko I (łapie się za brzuch i narzeka):
- Ale zaczęło mnie kłuć! Ała, nie wytrzymam!
Konferansjer:
- STOP!
Jeśli zauważyłeś, że ktoś z twojego otoczenia bierze narkotyki, spróbuj temu zapobiec, powiadom kogoś dorosłego. Są różne ośrodki, które pomagają narkomanom skończyć z nałogiem. Nie zwlekaj z decyzją.
Ciąg dalszy scenki:
- Przemek cierpiał przez kilka dni. Umarł. Sprawił ból sobie i innym.
Uczeń II:
Branie narkotyków często prowadzi do zakażenia wirusem HIV i do bardzo groźnej choroby jaką jest AIDS. Narkomani zarażają się poprzez używanie tej samej zakażonej igły. Skutki tego są tragiczne, bo nie ma pewnego lekarstwa na tę chorobę.
Posłuchajcie wiersza o chorym i samotnym człowieku.
WIERSZ: „Pomóżcie mi. Mam AIDS”
Recytator I:
Kiedyś miałam tylu przyjaciół,
Teraz nie mam żadnego
Bo boją się mnie!
Kiedyś mieszkałam w pięknym domu,
Teraz siedzę pod ściana starego budynku
Bo wyrzucili mnie!
Kiedyś planowałam tyle zmian w moim życiu
Tymczasem same nadeszły
Spowodowane chwilą bezmyślnej przyjemności!
Teraz trzymam tabliczkę
Z prośbą do ludzkości
„Pomóżcie mi, mam AIDS”
tablice niby cmentarną
czyżbym więc była grobowcem?
Uczeń IV:
Pamiętajcie, że każdemu człowiekowi należy pomóc. Jeśli zauważycie, że wasz znajomy bierze narkotyki, nie ukrywajcie tego, Powiadomcie dorosłych, bo w ten sposób zrobicie tej osobie przysługę.
Recytator II:
Twoje życie, twój wybór.
Do zrobienia wiele.
W kłopotach i trudach
Sprawdzą się przyjaciele.
Walcz o swój los,
Bądź kimś w życiu swoim.
Postanowić trzeba teraz,
Co jest wrogiem twoim.
Recytator III:
Pragniemy życia na luzie,
Lecz wszystko ma granice.
Nie zapominajmy o ludziach,
Którzy dali nam życie.
Oni pragną naszego życia w uczciwości,
Bez żadnych używek i chemicznych nowości.
Recytator IV:
Narkotyki to trucizna,
Co zabija umysł, ciało.
Wokół wielu dealerów,
Którzy młodzież namawiają,
By sięgnęła po narkotyk,
Tak to w nałóg ich wpędzają.
Występujące dzieci śpiewają hasło (namawiają obecnych do powtarzania):
NARKOTYKI ZBĘDNE SĄ!
ZABIJAJĄ DUSZĘ MĄ!
DEALEROWI POWIEDZ NIE!
ON NAMÓWIĆ CIEBIE CHCE!