" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2025 KUDO.TIPS - All rights reserved.
v = 100 m/s
Ek = mv^2 / 2
= 0,01 x 100^2 /2
= 0,01 x 10.000/2
= 0,01 x 5000
= 50 J
ek = 1/2 X 10x10-3 X (100)kuadrat
ek = 50 joule