Proszę o wiadomości o związkach wyrazowych w zdaniu pojedynczym i wykresach zdania
smoczy321
Umiejętność wyodrębniania związków wyrazowych w zdaniu nastręcza uczniom kłopotów. Niniejszy scenariusz stanowi propozycję metodyczną lekcji zawierającą wykaz zadań, które prowadzą do opanowania tej umiejętności. Końcowy efekt sprowadza się do nabycia przez uczniów wprawy w sporządzaniu wykresu zdania pojedynczego.
Temat: O związkach wyrazowych w zdaniu .
Cel główny:
Nabycie umiejętności wyszczególniania związków wyrazowych.
Cele operacyjne: Uczeń: • zna pojęcia: związek główny, związki poboczne, wyraz określany, wyraz określający, • rozróżnia podmiot i orzeczenie, • nazywa sposoby wyrażenia podmiotu i orzeczenia, • wypisuje związki wyrazowe w zdaniach pojedynczych, • sporządza wykres zdania pojedynczego.
Metody: heureza, instruktaż, metoda ćwiczeń praktycznych.
Forma: indywidualna, zbiorowa.
Pomoce: plansza gramatyczna.
Tok lekcji:
1.Uświadomienie celu lekcji.
2.Zadania do wykonania:
a)W podanych związkach wyrazowych podkreśl linią falistą wyraz określający i skieruj strzałki od wyrazu określającego do wyrazu określanego.
b)Ułóż zdanie z tych związków wyrazowych: harcerskie gry terenowe gry gry powstały powstały na motywach na motywach indiańskich
c)Podkreśl podmiot i orzeczenie , nazwij sposoby ich wyrażenia.
Notatka : podmiot +orzeczenie = związek główny
d)Wypisz określenia grupy podmiotu i orzeczenia (związki wyrazowe).
e)Sporządź wykres zdania pojedynczego.
3.Ćwiczenia utrwalające :
Wykonaj polecenia ( w kolejności 4 – 6) do poniższych zadań:
Okręt poszukiwaczy skarbów żeglował po wzburzonym morzu. Kolorowy ekran komputera szybko rozświetlił się tęczowa poświatą (praca domowa).
O związkach wyrazowych w zdaniu .
Cel główny:
Nabycie umiejętności wyszczególniania związków wyrazowych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
• zna pojęcia: związek główny, związki poboczne, wyraz określany, wyraz określający,
• rozróżnia podmiot i orzeczenie,
• nazywa sposoby wyrażenia podmiotu i orzeczenia,
• wypisuje związki wyrazowe w zdaniach pojedynczych,
• sporządza wykres zdania pojedynczego.
Metody: heureza, instruktaż, metoda ćwiczeń praktycznych.
Forma: indywidualna, zbiorowa.
Pomoce: plansza gramatyczna.
Tok lekcji:
1.Uświadomienie celu lekcji.
2.Zadania do wykonania:
a)W podanych związkach wyrazowych podkreśl linią falistą wyraz określający i skieruj strzałki od wyrazu określającego do wyrazu określanego.
b)Ułóż zdanie z tych związków wyrazowych:
harcerskie gry
terenowe gry
gry powstały
powstały na motywach
na motywach indiańskich
c)Podkreśl podmiot i orzeczenie , nazwij sposoby ich wyrażenia.
Notatka :
podmiot +orzeczenie = związek główny
d)Wypisz określenia grupy podmiotu i orzeczenia (związki wyrazowe).
e)Sporządź wykres zdania pojedynczego.
3.Ćwiczenia utrwalające :
Wykonaj polecenia ( w kolejności 4 – 6) do poniższych zadań:
Okręt poszukiwaczy skarbów żeglował po wzburzonym morzu.
Kolorowy ekran komputera szybko rozświetlił się tęczowa poświatą (praca domowa).