1)Oblicz, czy do butelki półtoralitrowej zmieści się 600g nafty? Gęstośc nafty 800kb/m³.
2)Do akwarium o powierzchni dna 200cm³ wlano wodę do wysokości 10cm. PO włożeniu kamiemia poziom wody podniósł się do 12cm. Oblicz objętość kamienia.
3)Znakeziona bryłka metalu ma masę 100g a objętość 20cm³. Oblicz gęstość tego metalu.
4)Oblicz ciężar szyby wystawowej o wymiarach 1m x 2m x 0.005m. Gęstość szkła 2500kg/m³
5) Model odlewu wykonany z drewna ma ciężąr 20N. Oblicz jaki ciężar będzie miał ten odlew wykonany z żelaza. Gęstość drewna 550kg/m³, gęstość żelaza 7900kg/m³
6)Oblicz objętość lodu powstałego po zamarznięciu 1 litra wody. Gęstość wody 100kg/m³, gęstość lodu 920kg/m³
7)Zbiornik na paliwo w traktorze mieści 85kg oleju napędowego. Gęstość oleju 0.85g/cm³. Ile wynosi pojemność tego zbiornika?
8)Silny uczeń gimazju może unieść ciało o masie 50kg. Czy podniesie on naczynie o pojemności 5 litrów wypełnione rtęcią? Gęstość rtęci 13500kg/m³
" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2025 KUDO.TIPS - All rights reserved.
1)Oblicz, czy do butelki półtoralitrowej zmieści się 600g nafty? Gęstośc nafty 800kb/m³= 0,8 g/cm³
V butelki = 1,5 litra=1,5 dm³
V nafty???
d=m:V
dV=m
V=m:d= 600:0,8=750 cm³=750 x 1cm x1cmx1cm= 750 x 0,1dmx0,1dmx0,1dm=
= 0,75 dm³
zmiesci sie
2)Do akwarium o powierzchni dna 200cm³ wlano wodę do wysokości 10cm. PO włożeniu kamiemia poziom wody podniósł się do 12cm. Oblicz objętość kamienia.
V wody w akwarium V1= 200 cm² x 10cm=2000 cm³
Po wlozeniu kamienia V2= V1 + 200 cm² x 12 cm=2000+ 2400=4800 cm³
V kamienia Vk=V2-V1=4800-2000=2800 cm³
3)Znakeziona bryłka metalu ma masę 100g a objętość 20cm³. Oblicz gęstość tego metalu.
d=m:V= 100:20=5 g/cm³
4)Oblicz ciężar szyby wystawowej o wymiarach 1m x 2m x 0.005m. Gęstość szkła 2500kg/m³
Vszyby= 1m x 2m x 0,005 m= 0,01 m³
d=m:V
m=dV= 0,01 x 2500=25kg
Ciezar Fg= mg= 25 kg x 10 N/kg= 250 N
5) Model odlewu wykonany z drewna ma ciężąr 20N. Oblicz jaki ciężar będzie miał ten odlew wykonany z żelaza. Gęstość drewna 550kg/m³, gęstość żelaza 7900kg/m³
z drewna: Fg=20N
mg=20
10m=20
m=20:10=2 kg
d=m:V
m=dV
V=m:d= 2:550=0,004 m³
z zelaza:
V drewna=V zelaza
m= dV= 7900 x 0,004=31,6 kg
ciezar zelaza: Fg= mg= 31,6 x 10=316 N
6)Oblicz objętość lodu powstałego po zamarznięciu 1 litra wody. Gęstość wody 1000kg/m³, gęstość lodu 920kg/m³
Vwody=1dm³, d wody=1000 kg/m³ m wody=1 kg
d lodu= 920 m lodu=m wody
d=m:V
dV=m
V=m:d= 1:920=0,001 m³= 0,001086.. x 1mx1mx1m= 0,001 x 10dmx10dmx10dm=
=1,086 dm³
7)Zbiornik na paliwo w traktorze mieści 85kg oleju napędowego. Gęstość oleju 0.85g/cm³. Ile wynosi pojemność tego zbiornika?
V=m:d= 85000 g: 0,85=100000 cm³=100000 x 0,1dmx0,1dmx0,1dm= 100 dm³=100 litrow
8)Silny uczeń gimazju może unieść ciało o masie 50kg. Czy podniesie on naczynie o pojemności 5 litrów wypełnione rtęcią? Gęstość rtęci 13500kg/m³
5 litrow=5 dm³=5 x 0,1mx0,1mx0,1m=0,005 m³
m=dV= 13500 x 0,005= 67,5 kg
nie uniesie