1.) Ile 3% roztworu (w gramach i w dm3 - przyjmujac gestosc po rozcienczeniu d= 1,03 g/cm3) mozna otrzymac z 0,5 dm3 1 molowego roztworu chlorku sodu.
2.) Do jakiej objetosci nalezy rozcieńczyć 0,5 dm3 20% roztworu wodoroweglanu potasu o gestosci d=1,14 g/cm3, aby otrzymac 1 molowy roztwor tej soli?
Prosze o wytlumaczenie. Z gory dziekuje :)
nauczycielka2013zad. 1 Mamy 0,5 dm³ roztworu o stężeniu 1mol/dm³ . Obliczam, ile gramów NaCl zawiera ten roztwór n = cm*V = 1mol/dm³*0,5dm³ = 0,5mola MNaCl = 23g/mol + 35,5g/mol = 58,5g/mol Masa NaCl m = n * M n = 0,5mola*58,5g/mol =29,25g Obliczam masę roztworu 3%, który zawiera 2,25g NaCl Cp= ms*100%/mr mr =ms*100%/cp mr = 29,25g*100%/3% = 975g można otrzymać 975g roztworu Objętość roztworu V=m/d = 975g/1,03g/cm³ = 946,6cm³ zad.2 Masa roztworu przed rozcieńczeniem m = V*d = 500cm³*1,14g/cm³ = 570g masa wodorowęglanu ms= mr*cp/100% ms =570g*20%/100% = 114g KHCO₃ Masa molowa M = 39g/mol + 1g/mol + 12g/mol + 3*16g/mol = 100g/mol n= 114g/100g/mol= 1,14mola Żeby roztwór był 1-molowy objętość ma być: V=n/c V =1,14mola/1mol/dm = 1,14dm³ Należy rozcieńczyć do 1,14dm³
Mamy 0,5 dm³ roztworu o stężeniu 1mol/dm³ .
Obliczam, ile gramów NaCl zawiera ten roztwór
n = cm*V = 1mol/dm³*0,5dm³ = 0,5mola
MNaCl = 23g/mol + 35,5g/mol = 58,5g/mol
Masa NaCl
m = n * M
n = 0,5mola*58,5g/mol =29,25g
Obliczam masę roztworu 3%, który zawiera 2,25g NaCl
Cp= ms*100%/mr
mr =ms*100%/cp
mr = 29,25g*100%/3% = 975g
można otrzymać 975g roztworu
Objętość roztworu V=m/d = 975g/1,03g/cm³ = 946,6cm³
zad.2
Masa roztworu przed rozcieńczeniem
m = V*d = 500cm³*1,14g/cm³ = 570g
masa wodorowęglanu
ms= mr*cp/100%
ms =570g*20%/100% = 114g
KHCO₃
Masa molowa
M = 39g/mol + 1g/mol + 12g/mol + 3*16g/mol = 100g/mol
n= 114g/100g/mol= 1,14mola
Żeby roztwór był 1-molowy objętość ma być:
V=n/c V =1,14mola/1mol/dm = 1,14dm³
Należy rozcieńczyć do 1,14dm³