Napisz scenariusz o zdrowiu .
Potrzebny mi jest śmieszny scenariusz do skeczu o zdrowiu (może być rymowany)
Najlepiej żeby występowało w nim 5/6 osób.
Daje naj ! ;)
" Life is not a problem to be solved but a reality to be experienced! "
© Copyright 2013 - 2024 KUDO.TIPS - All rights reserved.
Cele główne:
- utrwalenie odpowiednich nawyków i umiejętności dotyczących higieny osobistej,
- uświadomienie potrzeby przestrzegania higieny osobistej.
- kształtowanie mowy dziecka poprzez sytuacje sprzyjające rozwojowi mowy,
-rozwijanie umiejętności wspólnej zabawy,
Cele szczegółowe-dziecko:
-potrafi podać zasady higieny osobistej,
- wie, jak przestrzegać zdrowego stylu życia,
-rozumie, jak ważny dla zdrowia jest właściwy dobór odzieży i obuwia,
-rozumie znaczenie higieny osobistej dla funkcjonowania organizmu.
- jest świadomy nieustannego kontaktu z drobnoustrojami oraz zagrożeń z tego wynikających,
- potrafi wyjaśnić, czym grozi niewłaściwe odżywianie i niehigieniczny tryb życia,
-potrafi stosować zasady higieny w codziennym życiu.
- potrafi wypowiedzieć się na określony temat,
-odczuwa radość z tańca, wspólnej zabawy,
Metody : słowna, pokazowa, ćwiczenia praktyczne,
Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa, zbiorowa,
Przestrzeń edukacyjna: wiersz S. Kossuth „Chory miś „, zabawki do jego inscenizacji, sylweta chłopca wycięta z kartonu, pudło, zestaw odzieży letniej i zimowej, szaliki, muzyka o zróżnicowanym natężeniu, rekwizyty związane z zawodem lekarza, kartki z rysunkami postaci ubranych odpowiednio i nieodpowiednio, karteczki ze schematycznymi rysunkami, słomki, piłeczki pingpongowe.
Przebieg sytuacji edukacyjnej:
Lp.
Moment edukacyjny
Czynności nauczyciela
Czynności dzieci
Osiągnięcia dzieci
I.
1.
Zabawa orientacyjno -porządkowa ”Witamy się”
Nauczyciel: objaśnia zabawę
Dzieci: swobodnie biegają po sali, na hasło Witamy się-chodzą po sali i witają się przez podanie ręki
Dzieci:
-uczestniczą w zabawie,
2.
Zabawy tematyczne.
-obserwacja
- bawią się
- zgodnie bawią się
3.
Zestaw zabaw ruchowych –nr XXI (ksero materiału)
- wydaje polecenia w jaki sposób dzieci mają wykonać ćwiczenie
- biorą udział w zabawie ruchowej
- są sprawne ruchowo
II.
1.
Zabawa Czy można ochronić się przed chorobami?
Nauczyciel rozdaje kartki z rysunkami, na których postacie poubierane są odpowiednio i nieodpowiednio do warunków pogodowych i pór roku. Zachęca dzieci do wypowiedzi, czy dzieci na rysunkach postępują dobrze i co należy robić, aby nie zachorować.
Zadaniem dzieci jest przekreślenie rysunków, na których dzieci źle postępują, a dokończenie kolorowania tych, na których zachowują się dobrze - zachęcanie do uzasadniania wyboru.
-chętnie uczestniczą w zabawie,
2.
Słuchanie wiersza S. Kossuth„Chory miś „inscenizowanego zabawkami.
-mówi wiesz: Chory jestem dziś, chory jest mój miś: poszliśmy do lasu, w góry, wróciliśmy - zmokłe kury!
Przyszedł do nas kot, zwie się Mądry Prot. - O, Jędrusiu, tak nie można, to wyprawa nieostrożna!
Chorujemy dziś...
To wam mówi kot!
Cicho, Procie, sza! Miś gorączkę ma. Zachorował ciężkomoże... Bardzo przeziębił się dzisiaj w borze! Śpi misiulek — sza!
-siedzą w kole,
- uważnie słuchają,obserwują
3.
Rozmowa na temat zachowania bohaterów wiersza.
• Zachęcanie do wypowiedzi o tym, jakie mogą być oznaki choroby.
• Podkreślenie znaczenia zachowania ciszy i spokoju w pobliżu osób, które się źle czuja
-siedzą w kręgu na dywanie
potrafią opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach odpowiadają na zadawane pytania,
4.
Zabawa ruchowa rozwijająca spostrzegawczość „Odszukaj swój szalik”.
- Nauczyciel prosi, aby dzieci przyniosły z szatni swoje szaliki, dokładnie się im przyjrzały i zapamiętały, jak wyglądają, a następnie położyły w dowolnym miejscu na dywanie.
- Dzieci poruszają się w rytmie granym na tamburynie. Podczas przerwy w grze odszukują swój szalik i podnoszą go nad głowę, prezentując pozostałym dzieciom.
-potrafiąodszukać swój szalik
5.
Ćwiczenia logopedyczne:Zabawy ze słomką.
-objaśnia ćwiczenia:
1. Poszukiwania.
2. Zabawy w parach.3.Ćwiczenia buzi. 4.Nakładanie obrazków.
5.Piosenka.
6.Domek.
1. Poszukiwania.
Dzieci wchodzą do sali, a nauczyciel wręcza im karteczki ze schematycznymi rysunkami (każdy inny). Dzieci mają za zadanie odnaleźć miejsce, które będzie oznaczone takim samym schematem, i usiąść na nim.
2. Zabawy w parach.
Schematy zostały rozłożone w taki sposób, by dzieci siedziały parami naprzeciwko siebie. Dzieci dostają po słomce i jednej piłeczce pingpongowej na parę. Mają za zadanie przedmuchiwać do siebie piłeczkę w parach za pomocą słomek tak, by nie spadła na podłogę (trzeba wyćwiczyć odpowiednią siłę i czas trwania wydechu).
3.Ćwiczenia buzi.
Żeby rozruszać trochę buzię zmęczoną ćwiczeniami, dzieci odkładają słomki i powtarzają za nauczycielem następujące ćwiczenia: luźne ruszanie złączonymi wargami we wszystkich kierunkach, parskanie (wibracyjne ruchy warg), kląskanie (językiem o podniebienie), przetłaczanie powietrza z jednego policzka do drugiego, szybkie dotykanie czubkiem języka raz do jednego, a raz do drugiego kącika ust. 4.Nakładanie obrazków.
Dzieci znów biorą słomki w dłonie i wykonująnastępujące ćwiczenie: kładą przed sobą na stoliku dwa identyczne schematy, które otrzymały wcześniej, przykładają słomkę do ust i starają się przenieść jeden rysunek na drugi (na wdechu przykleja się on do słomki, a na wydechu - odkleja). To ćwiczenie może być trudne dla niektórych dzieci i trzeba im poświęcić więcej czasu.5.Piosenka.
Dzieci odkładają słomki i śpiewają dowolną piosenkę wybraną przez nauczyciela.6.Domek.
Dzieci przenoszą się ze słomkami na podłogę i wspólnymi siłami próbują ułożyć ze wszystkich słomek kontury domu. (Jedno dziecko zaczyna, następne dochodzą i dokładają słomki. Można w trakcie zabawy zmieniać ułożenie słomek tak, by dom miał właściwe proporcje). Oczywiście Słomki nie nadają się już do następnego użycia.
-prawidłowo wykonują ćwiczenia,
6.
Zabawa „Co się zmieniło?”
-układa na stolikurekwizyty związane z zawodem lekarza,
-oglądają je, nazywają i zapamiętują. Następnie zasłaniają oczy, a nauczyciel chowa jeden rekwizyt. Dzieci otwierają oczy, patrzą i oglądają, którego rekwizytu brakuj
-odczuwa radość z zabawy
III.
1.
Podsumowanie zajęć.