1.do 2 kg 10- procentowegoroztworu soli dolano 0,5 dm 3 wody . Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu. 2. Z 200g 5-procentowego roztworu odparowano 75g wody . Oblicz stężenie procentowe powstałego roztworu. 3. Jak sie zmieni stężenie procentowe roztworu , jeżeli z 0,5 kg 12-procentowego roztworu cukru odparowano 100 cm 3 wody ? wykonaj obliczenia. 4.Do 5 kg 5- procentowego roztworu cukru dodano 100 g cukru . Jakie jest stężenie procentowe otrzymanego roztworu? 5.Do 60 g roztworu soli o stężeniu 12% dodano 20g tej soli .Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu. 6.W ilu gramach wody należy rozpuścic po 40 g kwasu octowego , aby otrzymać odpowiednio : 10-procentowy i 6- procentowy roztwór tego kwasu? wykonaj obliczenia. 7.Do kiszenia ogórków stosuje sie 8-procentowy roztwór soli kuchennej w wodzie . Oblicz ile wody należy odparować z 800g 5-procentowego roztworu soli , aby otrzymać zalewę do kiszenia ogórków. 8.Oblicz ile gramów kwasy siarkowego (VI) znajduje sie w 0,5 dm 3 roztworu o stężeniu 59,7 %. Gęstość tego roztworu wynosi 1,5 g/cm3 9.do 200cm3 roztworu o stężeniu 15% i gęstości 1,2 g/cm3 dodano 60 cm 3 wody. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu. 10.w 400g wody rozpuszczono 50 g CaCI2*6H2O. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu. 11. Oblicz stężenie procentowe roztworu otrzymanego przez rozpuszczenie 100g FeCI3*6 H2O w 1 kg wody. 12.Oblicy ilu gramow Na2CO3(10H2O i ilu graów wody potrzeba do pryzgotowania 250 g 20 procentowego roztworu weglanu sodu Na2CO3. 13.Okresl co oznacza , ze stezenie procentowe roztworu wynosi Ł a)10% b)36% c)21,5% d)5,5% 14.Ile gramów wody i ile gramów soli glauberskiej Na2SO4 * 10 H2O należy przygotować , aby otrzymać 0,5 kg 10-procentowego roztworu? 15.Ile gramów Ca(NO3)2 * 4 H2O należy rozpuścić w 200g wody, aby otrzymać roztwór 5- procentowy ?
6. ms = 40g Cp₁ = 10% mr = ms*100% / Cp mr₁ = 40g * 100% / 10% = 400g mw₁ = 400g - 40g = 360g Cp₂ = 6% mr = ms*100% / Cp mr₂ = 40g * 100% / 6% = (666+2/3)g ≈ 666,67g mw₂ = 666,67g - 40g = 626,67g Odp.: Aby otrzymać 10-procentowy roztwór kwasu octowego należy rozpuścić 40g tej substancji w 360g wody. Natomiast aby otrzymać 6-procentowy roztwór należy rozpuścić 40g kwasu w około 626,67g wody.
7. Cp₁ = 5% mr₁ = 800g ms = Cp*mr / 100% ms = 5% * 800g / 100% = 40g Cp₂ = 8% mr = ms*100% / Cp mr₂ = 40g * 100% / 8% = 500g 800g - 500g = 300g Odp.: Aby otrzymać zalewę do kiszenia ogórków należy odparować 300g wody.
8. Vr = 0,5dm³ = 500cm³ dr = 1,5g/cm³ m = d * V mr = 1,5g/cm³ * 500cm³ = 750g Cp = 59,7% ms = Cp*mr / 100% ms = 59,7% * 750g / 100% = 447,75g Odp.: W 0,5dm³ tego roztworu znajduje się 447,75g kwasu siarkowego(VI).
Cp₁ = 10%
mr₁ = 2kg = 2000g
ms = Cp*mr / 100%
ms = 10% * 2000g / 100% = 200g
mr₂ = 2000g + 0,5dm³ = 2000g + 0,5l = 2000g + 0,5kg = 2000g + 500g = 2500g
Cp = ms/mr * 100%
Cp₂ = 200g/2500g * 100% = 8%
Odp.: Stężenie procentowe otrzymanego roztworu jest równe 8%.
2.
Cp₁ = 5%
mr₁ = 200g
ms = Cp*mr / 100%
ms = 5% * 200g / 100% = 10g
mr₂ = 200g - 75g = 125g
Cp = ms/mr * 100%
Cp₂ = 10g/125g * 100% = 8%
Odp.: Stężenie procentowe otrzymanego roztworu jest równe 8%.
3.
Cp₁ = 12%
mr₁ = 0,5kg = 500g
ms = Cp*mr / 100%
ms = 12% * 500g / 100% = 60g
mr₂ = 500g - 100cm³ = 500g - 0,01dm³ = 500g - 0,01l = 500g - 0,01kg = 500g - 10g = 490g
Cp = ms/mr * 100%
Cp₂ = 60g/490g * 100% = (12+12/49)% ≈ 12,24%
Odp.: Stężenie procentowe otrzymanego roztworu wynosi około 12,24%.
4.
Cp₁ = 5%
mr₁ = 5kg = 5000g
ms = Cp*mr / 100%
ms₁ = 5% * 5000g / 100% = 250g
ms₂ = 250g + 100g = 350g
mr₂ = 5000g + 100g = 5100g
Cp = ms/mr * 100%
Cp₂ = 350g/5100g * 100% = (6+44/51)% ≈ 6,86%
Odp.: Stężenie procentowe otrzymanego roztworu wynosi około 6,86%.
5.
Cp₁ = 12%
mr₁ = 60g
ms = Cp*mr / 100%
ms₁ = 12% * 60g / 100% = 7,2g
ms₂ = 7,2g + 20g = 27,2g
mr₂ = 60g + 20g = 80g
Cp = ms/mr * 100%
Cp₂ = 27,2g/80g * 100% = 34%
Odp.: Stężenie procentowe otrzymanego roztworu wynosi 34%.
6.
ms = 40g
Cp₁ = 10%
mr = ms*100% / Cp
mr₁ = 40g * 100% / 10% = 400g
mw₁ = 400g - 40g = 360g
Cp₂ = 6%
mr = ms*100% / Cp
mr₂ = 40g * 100% / 6% = (666+2/3)g ≈ 666,67g
mw₂ = 666,67g - 40g = 626,67g
Odp.: Aby otrzymać 10-procentowy roztwór kwasu octowego należy rozpuścić 40g tej substancji w 360g wody. Natomiast aby otrzymać 6-procentowy roztwór należy rozpuścić 40g kwasu w około 626,67g wody.
7.
Cp₁ = 5%
mr₁ = 800g
ms = Cp*mr / 100%
ms = 5% * 800g / 100% = 40g
Cp₂ = 8%
mr = ms*100% / Cp
mr₂ = 40g * 100% / 8% = 500g
800g - 500g = 300g
Odp.: Aby otrzymać zalewę do kiszenia ogórków należy odparować 300g wody.
8.
Vr = 0,5dm³ = 500cm³
dr = 1,5g/cm³
m = d * V
mr = 1,5g/cm³ * 500cm³ = 750g
Cp = 59,7%
ms = Cp*mr / 100%
ms = 59,7% * 750g / 100% = 447,75g
Odp.: W 0,5dm³ tego roztworu znajduje się 447,75g kwasu siarkowego(VI).
9.
Cp₁ = 15%
Vr₁ = 200cm³
dr₁ = 1,2g/cm³
m = d * V
mr₁ = 1,2g/cm³ * 200cm³ = 240g
ms = Cp*mr / 100%
ms = 15% * 240g / 100% = 36g
mr₂ = 240g + 60cm³ = 240g + 0,06dm³ = 240g + 0,06l = 240g + 0,06kg = 240g + 60g = 300g
Cp = ms/mr * 100%
Cp₂ = 36g/300g * 100% = 12%
Odp.: Stężenie procentowe otrzymanego roztworu wynosi 12%.
10.
mCaCl₂*6H₂0 = 40u + 2*35u + 12*1u + 6*16u = 218u
mCaCl₂ = 40u + 2*35u = 110u
110u - 218u
ms - 50g
ms = 110u * 50g / 218u = (25+265/109)g ≈ 25,23g
mr = 400g + 50g = 450g
Cp = ms/mr * 100%
Cp = 25,23g/450g * 100% = (5+91/150)% ≈ 5,61%
Odp.: Stężenie procentowe otrzymanego roztworu wynosi około 5,61%.
11.
mFeCI₃*6H₂O = 56u + 3*35u + 12*1u + 6*16u = 269u
mFeCl₃ = 56u + 3*35u = 161u
161u - 269u
ms - 100g
ms = 161u * 100g / 269u = (59+229/269)g ≈ 59,85g
mr = 1kg + 100g = 1000g + 100g = 1100g
Cp = ms/mr * 100%
Cp = 59,85g/1100g * 100% = (5+97/220)% ≈ 5,44%
Odp.: Stężenie procentowe otrzymanego roztworu wynosi około 5,44%.
12.
Cp = 20%
mr = 250g
ms = Cp*mr / 100%
ms = 20% * 250g / 100% = 50g
mNa₂CO₃*10H₂O = 2*23u + 12u + 3*16u + 20*1u + 10*16u = 286u
mNa₂CO₃ = 2*23u + 12u + 3*16u = 106u
106u - 286u
50g - mNa₂CO₃*10H₂O
mNa₂CO₃*10H₂O = 286u * 50g / 106 u = (134+48/53)g ≈ 134,91g
mw = 250g - 134,91g = 115,09g
Odp.: Do przygotowania 20-procentowego roztworu Na₂CO₃ potrzeba około 134,91g Na₂CO₃*10H₂O oraz 115,09g wody.
13.
a)
Cp = ms/mr * 100%
Cp = 10%
10% = ms/mr * 100 %
mr = 10ms
mw = mr - ms
mw = 10ms - ms = 9ms
ms/mw = ms / 9ms = 1/9
Odp.: 10-procentowe stężenie roztworu oznacza, że substancja jest zmieszana z wodą w stosunku 1/9.
b)
Cp = ms/mr * 100%
Cp = 36%
36% = ms/mr * 100 %
36mr = 100ms
mr = (25/9)ms
mw = mr - ms
mw = (25/9)ms - ms = (16/9)ms
ms/mw = ms / (16/9)ms = 9/16
Odp.: 36-procentowe stężenie roztworu oznacza, że substancja jest zmieszana z wodą w stosunku 9/16.
c)
Cp = ms/mr * 100%
Cp = 21,5%
21,5% = ms/mr * 100 %
21,5mr = 100ms
mr = (200/43)ms
mw = mr - ms
mw = (200/43)ms - ms = (157/43)ms
ms/mw = ms / (157/43)ms = 43/157
Odp.: 36-procentowe stężenie roztworu oznacza, że substancja jest zmieszana z wodą w stosunku 43/157.
d)
Cp = ms/mr * 100%
Cp = 5,5%
5,5% = ms/mr * 100 %
5,5mr = 100ms
mr = (200/11)ms
mw = mr - ms
mw = (200/11)ms - ms = (189/11)ms
ms/mw = ms / (189/11)ms = 11/189
Odp.: 36-procentowe stężenie roztworu oznacza, że substancja jest zmieszana z wodą w stosunku 11/189.
14.
Cp = 10%
mr = 0,5kg = 500g
ms = Cp*mr / 100%
ms = 10% * 500g / 100% = 50g
mNa₂SO₄*10H₂O = 2*23u + 32u + 4*16u + 20*1u + 10*16u = 322u
mNa₂SO₄ = 2*23u + 32u + 4*16u = 142u
142u - 322u
50g - mNa₂SO₄*10H₂O
mNa₂SO₄*10H₂O = 322u * 50g / 142 u = (113+27/71)g ≈ 113,38g
mw = 500g - 113,38g = 386,62g
Odp.: Do przygotowania 10-procentowego roztworu Na₂SO₄ potrzeba około 113,38g Na₂SO₄*10H₂O oraz 386,62g wody.
15.
mCa(NO₃)₂*4H₂O = 40u + 2*14u + 6*16u + 8*1u + 4*16u = 236u
mCa(NO₃)₂ = 40u + 2*14u + 6*16u = 164u
Cp = ms/mr * 100%
Cp₁ = 164u/236u * 100% = (69+29/59)% ≈ 69,49%
ms = 0,6949mr₁
Cp₂ = 5%
5% = 0,6949mr₁/(mr₁+200g) * 100%
0,05 = 0,6949mr₁/(mr₁+200g)
0,05mr₁ + 10g = 0,6949mr₁
0,6449mr₁ = 10g
mr₁ ≈ 15,51g
Odp.: Aby otrzymać roztwór 5-procentowy należy rozpuścić około 15,51g Ca(NO₃)₂*4H₂O.